Co se vyhnout v těhotenství: Důležité rady pro nastávající maminky
pro, 16 2023Těhotenství a výživa: Co patří na index
Je známé, že těhotenství je obdobím, kdy ženy musí zvýšit pozornost vůči tomu, co konzumují. Nejde jen o množství, ale především o kvalitu. No a na první pohled může být překvapivé, že řada oblíbených potravin může zařadit se na seznam těch nevhodných. Alkohol je asi jasným kandidátem na temný roh, ale víte, že i některé sýry si vyžadují pozornost? Ano, takový camembert nebo brie patří k těm, které by měly být z těhotenského jídelníčku vyřazeny kvůli riziku listeriózy.
A nedělejme si iluze, že sladkosti a cukrovinky jsou jen maličkostí, která může potěšit. Přebytek cukru může vést ke zvýšení rizika gestačního diabetu, což není nic, s čím byste chtěli své těhotenství okořenit. Totéž platí o kofeinu. Jistě, sáhnout jednou za čas po šálku kávy není na škodu, ale déle by se na to nemělo zapomínat, že kofein je stimulant a jeho vysoký příjem může vyvolat u dítěte nízkou porodní hmotnost nebo dokonce předčasný porod.
Alkohol a kouření - duo nežádoucí
Pokud jde o těhotenství, alkohol a kouření jsou jasnými no-go. Uvedu jednoduchý příklad: i ta nejmenší sklenka vína může narušit správný vývoj plodu, jak ukazuje spousta výzkumů. Naopak – neexistuje bezpečná míra alkoholu pro těhotné ženy, proto je nejlepší tomuto panu úplně se vyhnout. Kouření? No, to je snad ještě větší zlo. Kromě rizika předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti může vaše dítě vystavovat riziku respiračních onemocnění a dokonce i syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS).
Nebezpečí surových a nedostatečně upravených potravin
Když se řekne surovin, mnozí si představí kulinářskou svobodu a chuťovou rozmanitost. V těhotenství však "surové" znamená především potenciální riziko. Riziko bakteriální infekce není zanedbatelné, a proto je zapotřebí si dát velký pozor na to, abyste nejedla nic, co by mohlo obsahovat škodlivé bakterie, jako je salmonela nebo právě listeria. To zahrnuje například syrové maso, neumyté ovoce a zeleninu, syrová vejce či jiné potraviny, které si vyžadují pečlivou tepelnou úpravu.
Sport a těhotenství - s mírou a rozumem
Přejděme od stravy ke sportu – ano, fyzická aktivita je v těhotenství prospěšná, ale jako vše, měla by být provozována s mírou. Je dobré se poradit s lékařem, jaký typ a intenzitu cvičení je pro vás vhodná. Kontaktní sporty, potápění či extrémní sporty se během těhotenství nedoporučují. V těhotenství se snažte preferovat jemné formy pohybu, jako je jóga, plavání nebo chůze, které jsou pro vaše tělo přívětivější a zároveň posilují těhotenské tělo.
Lékárnička - ano, ale s přehledem
A toho přehledu týkajícího se léků je třeba mít hodně. Užití některých běžných léků bez konzultace s lékařem může být během těhotenství riskantní. To platí pro některé bolestivé léky, antibiotika, ale i zdánlivě nevinné doplňky stravy či bylinky. Například meduňka je sice skvělý přírodní prostředek na uklidnění, ale v těhotenství by měla být užívána s opatrností, protože může stimulovat dělohu a způsobit kontrakce. Než něco půjdete užít, otevřete diskuzi se svým lékařem, aby byla jistota, že to není na škodu vám ani vašemu miminku.
Psychoaktivní látky a stres - raději ne
Teď to možná zní jako něco z hlubin zákulisí rockových koncertů, ale realita je prostá: užívání drog a jiných psychoaktivních látek je v těhotenství naprosto tabu. A ten stres? No, ten by měl být tabu taky. Stres není jen pocit, že byste si potřebovali odpočinout, je to fyzický proces, který má dopad na vás a vaše nenarozené dítě. Zkuste najít způsoby, jak uvolnění najít – tomu se říká prevence. Ať už to jsou techniky hlubokého dýchání, relaxační cvičení nebo jednoduše jen čas při knížce nebo procházka, má to pro vaše těhotenství velký význam.
Cestování - s rozvahou a plánováním
Možná, že nápad vyletět si na poslední chvíli na exotickou dovolenou zní lákavě, ale těhotenství vyžaduje trochu větší plánování. Zvlášť v pozdějších fázích těhotenství může být dlouhé cestování na palubě letadla nebo v autě nejen nepohodlné, ale i riskantní. Těhotným ženám se obvykle doporučuje vyhýbat se cestování, hlavně v posledním trimestru. Kromě toho byste měli mít vždy u sebe svůj zdravotní karton, zabránit dehydrataci a dbát na to, abyste se pravidelně hýbali a nepřetěžovali se.
Domácí práce a chemické látky
No jo, když už mluvíme o tom, co dělat a nedělat, nesmíme pominout ani domácí práce. Ano, je to nuda a možná si říkáte, že teď máte skvělou výmluvu, aby je za vás dělal někdo jiný. No, není to zas tak úplně vedle. Zvláště pokud by práce zahrnovala manipulaci s chemickými látkami, jako jsou silné čisticí prostředky nebo pesticidy. Tyto látky mohou být škodlivé nejen pro vás, ale i pro vaše dítě, a proto je dobré, když se jich během těhotenství vyvarujete – pro jistotu. Místo toho raději sáhněte po mírnějších, přírodních čisticích přípravcích.
Mentální zdraví - nestigmatizovaná důležitá součást těhotenství
A nakonec, ale rozhodně ne na posledním místě, je třeba si připomenout, že těhotenství je období velkých změn, nejen fyzických, ale i psychických. Stará dobrá rada "v pohodě maminko, v pohodě dítě" platí stále. Je velmi důležité být v těhotenství v duševní rovnováze, mít podporu partnera, rodiny a přátel. Jestliže máte pocit, že se potýkáte s úzkostmi, depresemi nebo jinými psychickými obtížemi, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Myslete na to, že se o své mentální zdraví staráte nejen pro sebe, ale i pro malého človíčka, který ve vás roste.
Tak a máme to za sebou! Informací mnoho a víme, že těhotenství může někdy působit jako minové pole, kde musíte důkladně sledovat každý krok. Ale vězte, že s trochou opatrnosti a rozvahy můžete pro sebe a vaše budoucí miminko udělat opravdu hodně. Pamatujte, že těhotenství není o přehnaných omezeních, ale o uvědomělé péči a lásce k sobě i tomu novému životu. S úsměvem a pevným zdravím vám přeje krásné těhotenské období, Jan.