Proč se v těhotenství nesmí zvedat ruce?

Proč se v těhotenství nesmí zvedat ruce? srp, 23 2023

Představení starých domněnek a pověr

Některé z mojích nejmilejších vzpomínek v těhotenství se týkají různých báječných rad a tipů, které jsem tehdy dostávala. Od „nesmíš jezdit na kole, protože to můžeš upadnout“ po nesmírně znepokojující „nesmíš se během těhotenství zasmát, jinak bude mít tvé dítě špatný charakter“. Ale asi nejzajímavější bylo výstraha: „Nesmíš v těhotenství zvedat ruce nad hlavu!“ Což je na první pohled zvláštní upozornění. Ale proč je to tak? Co se stane, pokud to udělám? Co je vlastně na zvedání rukou v těhotenství špatného?

Podívejme se na to více do detailu. Historicky vzato, existují pro tento náhodný zákaz zvedání rukou různé důvody. Někteří lidé věří, že pokud těhotná žena zvedne ruce nad hlavu, může se pupeční šňůra zamotat kolem krku dítěte. Jiní tvrdí, že toto gesto může přerušit proud krve do plodu a způsobit předčasný porod. Obě tyto domněnky znějí na první pohled velmi děsivě. Ale je na nich něco pravda?

Zkoumání faktu a mýtů

Když jsem poprvé slyšela o tom, že bych neměla zvedat ruce nad hlavu v těhotenství, byla jsem zmatená. A tak jsem se rozhodla vyrážet do světa lékařských studií a odborných článků, abych našla odpověď. A víte co? Našla jsem ji a je jednoduchá. Nemusíte se obávat zvedání rukou v těhotenství. Ulevilo se mi, když jsem to zjistila.

Pověra o zamotání pupeční šňůry je jednoduše nesmysl. Pupeční šňůra je velmi pevná a pružná a je navržena tak, aby vydržela mnoho různých pohybů a tlaků, které se v děloze během těhotenství vyskytují. Bez ohledu na to, jak moc těhotná žena zvedá ruce, nemá to žádný vliv na pupeční šňůru nebo na její dítě. A co se týče přerušení průtoku krve, také to není pravda. Pokud jste zdravá a máte normální těhotenství, zvedání rukou nemá žádný vliv na průtok krve k plodu.

Říká se, že pokud to bolí, když zvedáte ruce nad hlavu, měli byste to přestat dělat. Ale to je obecný zdravotní tip pro kohokoli, nejen pro těhotné ženy. Pokud vás něco bolí, je to signál těla, který říká, že byste měli toto jednání okamžitě přestat. Není to tedy konkrétní pro těhotenství.

Co říká medicína?

Podle většiny lékařů, gynekologů a porodních asistentek je zvedání rukou v těhotenství bezpečné. Dokonce i Americká těhotenská asociace uvádí, že zvedání rukou v těhotenství není škodlivé a nezpůsobí žádný zdravotní problém ani komplikace. Říkají, že tělo těhotné ženy je úžasně adaptabilní a je navrženo tak, aby ochránilo nenarozené dítě a umožnilo mu bezpečný růst a vývoj.

Během těhotenství dochází k řadě změn v těle ženy, které usnadňují růst a vývoj dítěte. Tělo se přizpůsobuje, aby se ujistilo, že dítě dostává vše, co potřebuje, bez ohledu na to, co matka dělá. Zvedání rukou nad hlavou není ničím, čeho by se těhotná žena měla bát.

Většina lékařů dokonce doporučuje těhotným ženám pravidelné cvičení, včetně cviků, které zahrnují zvedání rukou nad hlavu, jako je jóga nebo pilates. Těhotenství by nemělo být omezení, pokud jde o pohyb. Právě naopak, pohyb může být velmi prospěšný pro těhotnou ženu a její dítě.

Příběh z mého života

Blížíme se ke konci tohoto článku, ale ráda bych s vámi sdílela příběh z mého těhotenství, který je spojený s naším dnešním tématem. Je to příběh o zvedání rukou, ale není to tak dramatický, jak byste si mohli myslet.

Když jsem byla těhotná, měla jsem psa Fida, což je velké německé ovčáky. Fido je skvělý pes, ale je trochu na divoké straně, a tak mi rád vezme hračky a ukryje je na různých místech po domě. Jeden den, když jsem byla ve svém třetím trimestru, Fido ukryl jednu z mých oblíbených bot na skříň.

Rozhodla jsem se, že si botu zpět vezmu. Zvedla jsem ruce nad hlavu a snažila jsem se dostat botu ze skříně. A víte co se stalo? Nic. Žádné komplikace, žádné problémy. Jen jsem dostala svoji botu zpět.

Bylo to poprvé, co jsem si uvědomila, jak moc jsou tyto staré pověry nesmyslné. A tak jsem se rozhodla, že se o to podělím s ostatními ženami, ve snaze rozbit tyto báje a mýty. Protože na konci dne, těhotenství by mělo být časem radosti a vzrušení, ne strachu a obav.

Takže pokud jste těhotná a někdo vám řekne, abyste nezvedala ruce nad hlavu, nemusíte se obávat. Vaše tělo je silné a úžasné a je navrženo tak, aby chránilo vaše dítě bez ohledu na to, co děláte. Takže si klidně zvedněte ruce, pokud chcete, a užívejte si své těhotenství bez zbytečných obav.