Příchod sedmého měsíce těhotenství: Co očekávat a jak se připravit

Příchod sedmého měsíce těhotenství: Co očekávat a jak se připravit led, 11 2024

Vstup do třetího trimestru

Když se řeč stane na sedmý měsíc těhotenství, s úsměvem si vzpomenu na to, jak Helena začínala přebírat štafetu v této běžecké trati zvané těhotenství. Ano, sedmý měsíc je kritickým momentem, ta správná rozcvička pro závěrečný sprint. Fígl spočívá v tom, že i když mnohé ženy tou dobou vypadají, jako by měly pod tričkem schovanou basketbalovou míč, dost energie jim už uniká do blíže nespecifikovaných dimenzí. Sedmý měsíc, který začíná kolem 27. týdne, značí prahový okamžik, na který není manuál — jen vaše vlastní tělo a instinkt vás mohou správně vést.

Sedmý měsíc je takovou zkouškou adaptability. Tělo se převážně točí kolem 'úpravy nastavení' pro velký finále. Z pohledu mé Helenky, která byla kreativnější než da Vinci při vyprazdňování šatní skříně, to znamenalo jedno – šatní válka začíná! A věřte mi, těhotenské legíny dokážou být extrémně dramatické. V těchto měsících dochází k zásadnímu nárůstu hmotnosti plodu, a také maminka může začít cítit více únavy. Ale hej, není to nádherné? Jeho malinká nožička může už teď vykopat díru do vaší oblíbené polštářové pevnosti.

Měření času v těhotenství

Čas se měří různě – Newtonovi jde o jablka, Einsteinovi o relativitu a těhotným ženám o... vředy na žaludku z přemýšlení, kdy to konečně přijde. Nebojte se, dny se skládají z více než jen čekání na další kopanec. Ale dobře, přiznávám, kolem 27. týdne se časová křivka trochu zahustí a jedem na plné pecky. Připravte se hlavně na to, že všechny ty důležité termíny a vyšetření se z ničeho nic stanou vašimi nejlepšími přáteli. No a hovořit o konkrétních týdnech? To je tak trochu přesná věda napíchaná do tak nepřesné věci, jako je lidské tělo.

Změny v těle a potřeby ženy

Jako měkkýš bez ulity tak se občas cítě Helenka v sedmém měsíci. Když tak vezmete v potaz, že vaše protějšek nabírá na váze rychlostí přibývajících antických relikvií v muzeu a že každý milimetr pokožky se snaží udržet na svém místě, není divu, že se vyvíjejí různé tělesné i emocionální potřeby. A teď nejde jen o ty potahované bombony z drahé čokolády. Možná jsem to jen já, ale pokaždé, když Helenka řekla, že 'potřebuje' něco z toho, co dokáže jíst, spustil se mi interní poplašný systém. A tak jsem rychle vyrozuměl, že 'potřebuje' v těhotenství znamená prostě přikývnout a utéct pro ty bombony, i když je tři ráno.

Emoce a psychika

Není to jen o tom nakupovat těhotenské oblečení a krémy proti striím, emoce hrají velikou roli. Nálady se mění jako počasí v Anglii, slzičky se mohou vlít nad reklamou s rozkošnými štěňaty, a informace o tom, že bývalý sněhulák ve vaší zahradě se nakonec roztál, dokáže způsobit psychický kolaps. Pokud měnící se emoce přidávají trochu koření do hry, pak změny ve vzájemném vztahu přinášejí celé polévkové koření. Jsem rád, že Helenka a já jsme si v tomto období byli nejen partnermi v přípravě na rodičovství, ale i oporou ve chvílích, kdy hormonální smršť způsobila, že předchozí logiku nahradily směly prohlášení o tom, že čokoláda je základní potravina a 'E.T.' je nejlepší film všech dob.

Fyzické přípravy a prostředí

Také mi nedělalo potíže stát se expertem na montáž kojeneckých postýlek a komod, doktorát z 'Kde se to zapojuje?' na hračkách byl zasloužený. Nejdrsnější bylo, když jsem zjistil, že i dětský pokojíček má svou 'duchu'. Stěny, které jsme bílali, jakoby už tušily, že jejich osud je být poplácány barvičkami a obtisknuty malými ručičkami. A to ještě nepočítám grenádové útoky změněnek, které budou zahájovat naší malou novou lidskou bytostí.

Vztah s partnerem

Jsem si jistý, že žádný muž předem netuší, kolikrát zopakuje 'Ano, lásko', než se dostane do fáze, kdy je to totální reflex. Vždyť je to fajn vzdělávací kurz v komunikaci. Důležité je udržovat pevný vztah a komunikovat, komunikovat, komunikovat! Pokud nemáte křišťálovou kouli, mohou být někdy změny v partnerkině těle tajemnější než děj posledního dílu 'Game of Thrones'. Když do toho přidáme ještě hormony, tak vám to dá představu o tom, jak je důležité být připravený a hodně empatický.

Příprava na porod a poslední trimestr

Poslední trimestr přináší s sebou to, že si začnete říkat, jestli je lepší zvědavost nebo ignorance, když se dozvídáte, co vás čeká během porodu. Kurzy připravenosti na porod, seznamy do porodnice, dýchací techniky - to vše se stane alfou a omegou vaší přípravy. Muži, pozor, je to čas, kdy si musíte pamatovat na všechny ty detaily, které se vám zdály zbytečné - jaký je rozdíl mezi klokaní a nosítkovou taškou nebo proč podprsenku pro kojení mají ty chytré háčky vepředu.