Porod a jeho fáze - klíč k pochopení přirozeného zázraku

Porod a jeho fáze - klíč k pochopení přirozeného zázraku pro, 28 2023

Úvod do fenoménu porodu

Porod, to magické slovo, evokující obrazy pláče, bolesti, ale především neuvěřitelné radosti a nádhery nového života. Pokud si představíme porod, mnozí z nás asi zamíří k těm nejzákladnějším biologickým procesům, které formovaly lidstvo odpradávna. To, že tu s vámi mohu stát a psát o něčem tak unikátním, je skutečně fascinující. Já sám jsem sice nikdy porod nezažil v roli účastníka a jen málokdo z mužů ano, ale tím to nekončí. I my můžeme být svědky, podporou a obdivovateli tohoto procesu.

Na těchto stránkách míváme obvykle zvyk povídat si o věcech veselých, o poznávacích zájezdech za kulturou i gastronomií z různých koutů světa, ale dnes, nechť mi bude dovoleno, přeruším tento lehký proud našeho povídání a zaměřím se na něco, co je sice plné napětí a komplikací, ale výsledkem je nejšťastnější okamžik v životě. Ať už máme zkušenosti osobní, přes přátele a rodinu, nebo jsme tématu dosud unikali, děj se děje dál a porod je jeho vrcholem.

Příprava na porod – jak se na něj připravit

Jakýpak je to podnik, připravit se na porod? Není to jen o hlubokých nádeších a rychlých kurzech první pomoci, ač to tak někdo může vnímat. Příprava na porod je marathon, který začíná daleko před samotným finišem. Nejenže budoucí maminky navštěvují kurzy předporodní přípravy, kde se učí, jak se uvolnit, jak správně dýchat, ale také jak vysílat signály partnerovi, aby byl skutečnou oporou.

Jasně, také táta-to-be by měl ruce ze hry nevyhazovat! I když počet článků o tátovských bříškách naznačuje, že spousta pánů si myslí, že jejich úlohou je jen sympateticky nabobtnat, opak je pravda. Partner by měl vedle zvládnutí předávky dopravní štafety do porodnice také znát jakousi "mužskou verzí" lamaze, protože v momentě D bude mít jako hlavní coach největší zodpovědnost. Navíc je to báječná cesta, jak se ještě víc sblížit s partnerkou a novým členem rodiny, ještě než se narodí.

Fáze porodu a co je dobré vědět

A teď jdeme na věc! Fáze porodu jsou působivým příkladem toho, jak je lidské tělo ohromující systém. Velmi zjednodušeně řečeno, máme tři základní fáze. Začíná to roztažením děložního čípku (ano, to je ta část, kde už by měl každý budoucí otec vážně poslouchat na kurzech připravy), pokračuje vypuzovací fází – aha, ta scéna s křikem a povzbuzováním, která je filmovým evergreenem –, a končí oddělením a vypuzením placenty, což je tak trochu anticlimax po všem tom napětí, ale stále klíčová část. Cítíte, jak je to vše propojené a jak s každým krokem roste napětí?

Když přijde na věc, nezapomínejme, že každý porod je jedinečný. Může být rychlý jako sprint nebo dlouhý a vyžadovat vytrvalost. I přesto je doporučeno vědět, co všechno se může objevit a být na něj připravený, jak psychicky, tak fyzicky. Pečlivá příprava může výrazně pomoci ke klidnějšímu průběhu porodu. Má to ovšem jeden háček, budoucí maminky vám poví, že plán jde s první kontrakcí stranou a je třeba se adaptovat na situaci v reálném čase.

Zkušenosti s porodem – co říkají rodiče

Když jsme u toho, co říkají rodiče, padne tady asi lecjaký pestrý příběh, který by mohl obstát na večírku jako vyprávění, které všechny přivede k slzám smíchu, nebo třeba k úžasu. Nicméně, když se podíváme pod povrch anekdot, zjistíme společný jmenovatel: porod je úžasná, ale nesmírně intenzivní zkušenost, která mění životy. Zajímavé je, že to, co si zapamatujete, nemusí být vždy odpovídající výzvám, které jste prošli. Hranice bolesti a únavy se překračují s každou hodinou, a přesto si hodně rodičů pamatuje první stisk prstíku nebo pohled do očí svého novorozence jako nejjasnější moment.

Máma, co prošla porodem, vám sice může říct, že si z celé události pamatuje hlavně vyčerpání a pocity nejistoty, ale vzápětí dodá, že by pro ten moment, kdy uviděla své dítě, šla znova skrz celý tomuhle kolotoči bez váhání. Každý rodič má pravděpodobně jedinečný a osobní příběh, který stojí za vyprávění, a jsem vlastně trochu zklamaný, že zde nemůžeme sdílet každou tu epopej, protože miminka jsou opravdu konečným triumfem příběhu o porodu.

Podpora během porodu

Podpora během porodu, to je gymnastika s citem. Představte si partu, kterou vedete po laně přes rokle. Máte tady ten jemný balanc – být pevný a pečující v jednom okamžiku. Oba rodiče, pokud můžou, by měli být v tomto souznění s porodními asistentkami a dalšími zdravotníky, aby vytvořili tým opravdových superhrdinů. Jde o podávání ruky, klidný hlas, odvahu říct "to zvládneš" a nekonečnou trpělivost.

Jako borec, co stojí po boku, máte tendenci řešit problémy, ale tady je vaše úloha skoro meditativní. Jde o to být přítomen, pozitivně naladěn a schopen adaptace, protože jak říkají ti, co mají porod za sebou, různé fáze porodu žádají různé přístupy. Možná se teď červenáte při představě, že budete dělat kvákací zvuky ke zklidnění napětí, ale hej, když to pomáhá, proč ne?

Bolest a jak s ní bojovat

Bolest. Ta jistá společnice porodu. Představoval jsem si ji vždycky jako takovou malou zlou a provokativní postavičku sedící na rameni a žvatlající o nutnosti zavolat hned teď anestezistu. A ano, moderní medicína má své metody, jak zvládat porodní bolest – epidurální anestezie, která je jakýmsi Vesmírným klíčem k poklidnějšímu průběhu.

Ale nezůstaneme-li pouze u epidurálů, existuje široká paleta metod, jak se s bolestí vypořádat, od dýchaní, přes vodní lázně až po masáže. Každá maminka má potenciál najít si svou vlastní cestu. Je však důležité, aby byla dostatečně informována o všech možnostech a vyzkoušela si je předem, aby v momentě, kdy to bude aktuální, neřešila dilema ve stylu "koukám na tisícovku metrů, ale nemám boty".

První setkání s miminkem

A pak to přijde. Okamžik, kdy všechny ty hodiny promění se ve zlomek vteřiny - první setkání s tím malým sebříčkem, který pocházejí přímo od vás. I když jste otlučený jako boxer po zápasu, ten křehký zvuk prvního pláče vašeho potomka je jako melodie, která má sílu vyléčit všechny rány. Náruč, která poprvé obejme to malé tělíčko, počítá každý dech, cítí každý pohyb. A ten klid, ten úžasný klid, který nastoupí po bouři – to je něco, co se nedá slovy vyjádřit.

Už zrozumitelné nejsou pocity, které vás zaplaví. Vteřiny se zdají jako hodiny, kdy se vám zrychluje tep a nevíte, jestli plakat, smát se nebo snad zpívat. A pak vám dojde – vydrželi jste to, přežili jste porod, a před vámi leží nový človíček, tak malý a bezbranný, ale zároveň silný svou vůlí přežit. Ten moment si vryjete do paměti jako vyrýt obrázek do kamene, bude to vaše malé vítězství, vaši zelená maratonská medaile.

Závěr

Porod je více než jen napětí a bolest. Je to symfonie plná nuancí, kterou tvoří silné emoce a nezapomenutelné okamžiky. Máme štěstí, že jako lidé můžeme být svědky tohoto zázraku a součástí příběhu, který nás propojuje iběhem těch nejintenzivnějších momentů.

Veselé, pozitivní a plné záhad, proces porodu nám ukazuje nejen sílu lidského těla, ale i nekonečnou kapacitu naší duše pro lásku a oběť. I když se moje zkušenosti s porodem omezují na povídání s přáteli a příbuznými a na jedno konkrétní vzpomínání na vlastní narození, což mi nezůstalo, podařilo se mi pochopit jedno. Ať už jste muž či žena, mít možnost podílet se na takové události jako je porod, je něco, co nás všechny definuje, spojuje a neustále obdivujeme – ten neuvěřitelný okamžik, kdy život doslova vklouzne do našich rukou.