Komplexní průvodce cenou a informacemi o třetím screeningu v těhotenství

Komplexní průvodce cenou a informacemi o třetím screeningu v těhotenství úno, 4 2024

Co přesně je třetí screening?

V rámci těhotenství prochází budoucí maminky celou řadou vyšetření, která mají za úkol zjistit stav fetálního vývoje a odhalit možná rizika či abnormality. Třetí screening, který se obvykle provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, je jedním z nejdůležitějších. Tento ultrazvukový průzkum nám umožní podrobněji prohlédnout vývoj plodu, monitorovat růst, zkontrolovat polohu placenty a množství amniotické tekutiny. Mimo to se dá zjistit pohlaví dítěte, pokud to budoucí rodiče chtějí vědět.

Kromě vizuálního posouzení poskytuje třetí screening také možnost provést biochemický screening krve, který může odhalit přítomnost některých genetických či chromozomálních abnormalit, jako je Downův syndrom, Edwardsův syndrom, nebo Patauův syndrom. Tato část screeningu je nepovinná, ale doporučovaná, pokud mají budoucí rodiče na tato rizika zvýšenou pozornost.

Kolik tedy stojí třetí screening?

V České republice je situace ohledně financování třetího screeningu rozdílná. Některé zdravotní pojišťovny pokrývají celou cenu tohoto vyšetření jako součást preventivní péče, zatímco u jiných je možné, že budete muset přispět vlastním doplatkem. Běžně se cena screeningu pohybuje v rozmezí od několika set korun do pár tisíc, v závislosti na tom, jaké procedury jsou zahrnuty a v kterém zdravotním zařízení se vyšetření provádí. Důležité je také zvážit cenové rozdíly mezi veřejnými a soukromými klinikami. Vždy doporučuji ověřit si pokrytí u vaší zdravotní pojišťovny a předem se informovat o cenách na konkrétní klinice.

Příprava na třetí screening a co od něj očekávat

Před tím, než se vydáte na tento velmi důležitý ultrazvuk, je dobré vědět, jak se na něj připravit. Nejsou potřeba žádné speciální přípravy, ale doporučuje se, abyste byli ve stavu, kdy jste před vyšetřením několik hodin nekouřili a měli dostatečný příjem tekutin, aby byl obraz na ultrazvuku co nejjasnější. Co se týče oblečení, vyberte si něco pohodlného, co vám umožní snadný přístup k břichu.

Samotné vyšetření je zpravidla rychlé a bezbolestné. Lékař nebo sonograf použije na břicho speciální gel a následně po něm převede ultrazvukovou sondo, aby získal obrazy plodu. Během vyšetření můžete očekávat, že vám bude lékař poskytovat komentář k tomu, co vidí, a poté dostanete výsledky ke konzultaci. Jestliže se nějaké potenciální problémy objeví, bude další postup záviset na individuální situaci.

Možné následky výsledků třetího screeningu

Ve většině případů je třetí screening rutinní procedurou, která nedonese žádné šokující novinky. Nicméně, jak již bylo zmíněno, existuje vždy možnost odhalení nějaké abnormality nebo rizika. V takovém případě je důležité být v kontaktu s vaším lékařem, který vám pomůže pochopit význam jakýchkoli zjištěných problémů a doporučí vhodné další kroky. Ty mohou zahrnovat další testy nebo odborné konzultace.

Nakonec si musíme uvědomit, že každá informace získaná tímto screeningem nám dává příležitost lépe se připravit na příchod nového člena rodiny. Ať už se jedná o plánování potřebných zdravotních postupů, nebo jednoduše o pocit ujištění z dobrých zpráv, třetí screening je klíčovým krokem v cestě za bezpečným a zdravým těhotenstvím.