Kdy se má jít ke gynekologovi?

Kdy se má jít ke gynekologovi? zář, 21 2023

Porozumění gynekologii: co všechno je potřeba vědět

Umím se smát sám sobě. Věděli jste třeba, že jsem jako chlap jednou vyrazil na návštěvu do gynekologické kliniky? No jo, zapomněl jsem si přečíst nápis na zdi. Tak vás ujišťuju, tímto způsobem se zjistí, že váš smysl pro orientaci není tak ostrý, jak byste si představovali. Ale pokud jste žena, je mnohem důležitější znát si cestu ke gynekologovi, než se snažit nerozesmát celou čekárnu. Tento článek se pokusí poskytnout Vám, dvěma třetinám populace, přehled o tom, kdy je správná chvíle jít na gynekologickou prohlídku.

První návštěva gynekologa: kdy vlastně?

Kdy je správný čas na první návštěvu gynekologa? Tuhle otázku dostávám často. Odpověď je jednoduchá: ideálně mezi 13. až 15. rokem života, nebo jakmile začne sexuální aktivita. A ne, není to rada pro dětské hratky. Současná generace mladých žen se nachází pod velkým tlakem a gynekolog je klíčovým spojencem v jejich zdravotním vývoji, ať už jde o menstruační cyklus, antikoncepci nebo sexuální zdraví obecně. Důležité je, aby se mladé dívky postupně naučily, jak správně pečovat o své tělo, a to zahrnuje pochopení, co se děje 'tam dole'. Takže raději brzo než pozdě.

Sledování menstruační cyklů

Znal jsem jednoho férového chlapa, kterému menstruační cyklus způsoboval záchvaty úzkosti. Ano, přesně tak. Ale nebyl to žádný hypochondr. Byl to jeho otec s čtyřmi dcerami. Takže pokud jste žena a čtete tento článek, určitě jste obeznámena s tím, jak náladové výkyvy kolísají s různými fázemi tohoto cyklu. Pokud je Váš cyklus nepravidelný nebo výrazně se liší od minulých období, je čas navštívit svého gynekologa. Abnormální menstruační cyklus může být známkou mnoha věcí, od stresu až po určité zdravotní problémy, jako je například polycystický ovariální syndrom či endometrióza.

Potíže s intimní hygienou

Podle mého názoru jsou to vzácné okamžiky, kdy muži cítí lítost za něco, co jim chybí v životě ženy. Ale jednou z nich je jistě intimní hygiena. Kdo by mohl tušit, že tak jednoduchá věc může být tak komplikovaná? Pokud trpíte na časté infekce, například bakteriální vaginózu nebo kvasinkovou infekci, měla byste se obrátit na svého gynekologa. Tyto infekce, přestože nejsou život ohrožující, mohou být velmi nepříjemné a ovlivnit kvalitu vašeho života. Gynekolog je schopen Vám poradit s prevencí a léčbou těchto obtíží.

Ranní prohlídky prsou a potíže prsu

Čím dál tím více se zdá, že lékaři trvají na tom, abyste dělali své vlastní prohlídky prsou. Dobrou zprávou je, že nejde o nic složitého - stačí pár minut denně a může vám to skutečně zachránit život. Ale co když najdete jednu z oněch "hrudky", o kterých se tolik mluví? Nebo co když máte bolesti na hrudi a nevíte, zda je to normální nebo ne? Pak byste měli okamžitě navštívit svého gynekologa. Prsu je třeba věnovat mimořádnou pozornost, jelikož rakovina prsu je jedním z nejčastějších druhů rakoviny u žen.

K závěru

Velmi dobře si pamatuji svou zmatenost, když jsem se poprvé ocitl v gynekologické ordinaci. Bylo to jako být v cizí zemi, kde nerozumíte místním zvykům ani jazyku. Ale pro ženy je toto místo klíčovým krokem k jejich zdraví, a navíc je světem, který můžete porozumět a ovládat. Takže, dámy, jestli držíte v ruce mobil, vstupte do přátelského, ​​i když někdy trochu divného světa gynekologie. Jistě vám poskytne nástroje a znalosti, které potřebujete k udržení svého zdraví natolik, jak to jen bude možné.