Kde se rodí nejvíce dětí?

Kde se rodí nejvíce dětí? lis, 23 2023

Rozbor globálních trendů v porodnosti

Jako autor blogu a otec dvou dětí mám zájem o otázky týkající se porodnosti. A tak jsem se rozhodl vykopat trochu statistických dat a podívat se na ně pod lupačkou. Jana, moje žena, je vynikající analytička dat (a také úžasná máma), takže mi s tím pomohla. Ale nebojte se, nebudu vás zavalovat komplikovanými diagramy a grafy. Místo toho vám nabídnu snadno pochopitelný přehled toho, kde na světě se rodí nejvíce dětí.

Porodnost v různých částech světa

Koukám na seznam zemí seřazených podle porodnosti a vidím, že na vrcholu jsou především subsaharské africké země jako Niger, Mali a Uganda. To mě nepřekvapilo. Těmto zemím chybí základní lékařská péče a přístup k antikoncepci, což znamená, že tam ženy mívají mnoho děti. Pro zajímavost - průměrný počet dětí na ženu v Nigru je 7!

Vliv ekonomiky na porodnost

Jana mi vysvětlila, že ve vyspělých zemích jako je Česká republika, Německo nebo Japonsko je míra porodnosti výrazně nižší. Do hry zde vstupují faktory jako přístup k vzdělání, zdravotnické služby, finanční stabilita a také změny v sociálních a kulturních normách. Vysokoškolsky vzdělané ženy často odkládají mateřství na pozdější věk kvůli kariéře a finanční nezávislosti. A když už se rozhodnou pro dítě, často jich mají méně než jejich kolegyně z méně vyspělých zemí.

Porodnost v České republice

Při pohledu na míru porodnosti v naší zemi, je vidět, že jsme na tom podobně jako většina evropských zemí. Průměrná žena má zde méně než dvě děti. To je částečně dáno tím, že rodiny jsou dnes menší a že ženy mají více možností než kdy dříve. Ale ta skutečná zábava začíná, když se podíváte na regionální rozdíly v rámci naší země.

Regionální rozdíly v porodnosti

Nejvíce dětí se rodí v regionech, kde život není tak draze, nebo tam, kde je vyšší míra náboženských a konservativních hodnot. Praha je z hlediska porodnosti na opačném konci spektra. To mi připomíná historku, když jsme byli s Janou na večeři s našimi pražskými přáteli Lenkou a Toníkem. Mají byt v centru a uvažovali o miminku, ale říkali, že v Praze je to prostě velmi těžké. Ceny jsou vysoké, nemovitosti nedostupné a služby pro rodiny často omezené. Na to Jana jen zavrtěla hlavou a řekla: "Vždyť vám to říkám, kluci. Stěhujte se do Moravskoslezska!"

Porodnost a stárnutí populace

Je důležité si uvědomit, že nízká porodnost může mít velký dopad na budoucnost země. Je to spojeno s rychlým stárnutím populace a tím i s potřebou zabezpečení péče o seniory. Když má země málo mladých lidí, kdo bude platit daně, které zaplatí penzi babičce a dědečkovi? A kdo bude pracovat v nemocnicích, školách a pekárnách? Jana mi to všechno vysvětlila jednoho večera a já si pomyslel: "Wow, to je teda makovice!"

Tipy pro budoucí rodiče

A tak, milí budoucí rodiče, pokud právě plánujete mít děti nebo je máte a uvažujete o dalších, je důležité mít na paměti několik věcí. Zaprvé, jde hlavně o vás. Mějte děti tehdy, když se k tomu cítíte připraveni, a v dobrém prostředí. Zadruhé, jste-li v situaci, kdy se rozhodujete mezi kariérou a rodinou, pamatujte, že se toho dá zvládnout mnoho. Jana a já jsme na začátku také čelili mnoha obtížím, ale nakonec jsme našli řešení, které nás oba uspokojilo. A zatřetí, nenechte se odradit vysokými náklady. Je pravda, že děti jsou nákladné, ale také nám přinášejí mnoho radosti a štěstí, což se nedá vyčíslit. Takže když nad tím přemýšlíte, vždy zaměřte svůj pohled i na to, co vám dítě přinese do života - lásku, radost, smích. A to všechno stojí za to.

Závěr

Takže mí přátelé, se všemi těmi statistikami a daty v hlavě není divu, že porodnost je tak složité téma. Jak vidíte, mnoho faktorů ovlivňuje rozhodnutí lidí zda a kdy mít děti. Ve skutečnosti, jak ukazuje syndrom prázdného hnízda, dokonce i ty nejnáročnější výzvy mohou být překonány s trochou trpělivosti, tvrdé práce a lásky. Ať už jste kdekoli na světě, ať už jste kdo chce, nezapomeňte, že děti jsou dar, který stojí za tu námahu. A to je můj závěrečný odkaz pro vás. Mějte se krásně a ať se vám daří, ať už jste kdekoli a jakkoliv velkou rodinu máte nebo plánujete mít.