Kam volat při porodu?

Kam volat při porodu? říj, 23 2023

Jak se rozhodnout, kam volat při porodu?

Miminko na cestě a panika v očích. Tak přesně, to je ten obraz, který si vybaví většina z nás, když se bavíme o volání někam při porodu. Ne, nejsem žena, moje žena mi ale řekla, že právě takto to bývá. A víte co, věřím jí! Ale buďme upřímní. Porod je naprosto přirozená věc a přesto je to něco, před čím máme strach. A to je naprosto v pořádku. Je důležité si uvědomit, že nikdo z nás není superhrdina a máme právo být nervózní.

Ale nemáme právo panikařit. Ne, to ne. Zvláště ne v okamžiku, kdy se nám blíží ten nejkrásnější okamžik v našich životech. Místo toho je lepší se připravit, zdokonalovat, rešeršovat a nakonec úplně cool, super připravený, zvolat na správné místo, když se to stane.

Kam vůbec volat?

Myslím, že byste měli zjistit, kam vůbec volat, než začnete panikařit. První místo, kam byste měli zavolat, je samozřejmě nemocnice. Nepodceňujte, pokud znáte někoho, kdo prošel tímto procesem, zeptejte se jich nebo hledejte poradny, které mohou doporučit konkrétní nemocnice.

Stejně důležité, a možná i více, je vědět, kdo oslovi jako porodník. Každý rodič, který prochází tímto procesem, by měl mít jistotu, že se na něj lze spolehnout, pokud je potřeba pomoci.

OK, volám do nemocnice, a co dál?

Pokud vás tu někdo zná, tak ví, že jsem strašně rád říkal: „Příprava je klíč k úspěchu“. A víte co, v tomto případě je to také pravda. Je důležité znát číslo na porodničku a mít ho po ruce v případě, že budete potřebovat zavolat. Ale to je pouze polovina příběhu.

Co můžete očekávat, když zavoláte? Co říci? Jaká je první věc, kterou byste měli říct, když si vás povolají? Měli byste být připraveni na to, co se může stát a co budete potřebovat udělat. Například, co když budete potřebovat sanitku? Jak zjistíte, kde je nejbližší porodní dům?

Měli bychom volat hned, když se objeví první známky porodu?

Porod je proces, který se neodehraje přes noc. Existuje několik fází porodu a každá z nich přináší nové symptomy a signály. Jako muž, jsem si jistý, že lze pochopit, jak komplikovaný je tento proces. Ale právě proto bychom měli vědět, kdy volat.

Nejsilnějše jsou zde samozřejmě kontrakce. Pokud jsou kontrakce pravidelné a posilují se, je to jasný signál, že byste měli volat. Ale jak pravidelné? Jak silné? Je takový pocit, na který se můžeme spolehnout? Rozhodně ano, ale je důležité si uvědomit, že každá žena je jiná a že každý porod je jiný.

Příprava na cestu do nemocnice

Když už konečně zavoláte, bude pravděpodobně na čase se vydat do nemocnice. S ohledem na mou zkušenost bych řekl, že to je ten okamžik, kdy naše emoce opravdu přebírají otěže a začneme panikařit.

Ale nezoufejte, přátelé. Je tu jedna věc, na kterou bychom neměli zapomenout. Jsem si jistý, že už jste o tom slyšeli. Ano, mluvím o tašce do porodnice. Co by měla obsahovat? Jak ji připravit? Dám vám několik ukazatelů, které by vám mohly pomoci lépe se připravit na tento okamžik.

Závěrečné rady, tipy, triky (a možná trochu sebeironie)

Jelikož jsem někdo, kdo si rád dělá legraci sám ze sebe, musím říct, že při přípravě na porod moje ženy jsem byl více než trochu nervózní. A víte co, dělat troubení z toho, co se děje, mi pomohlo zvládnout to. Ale samozřejmě, že je důležité se připravit a vědět, co očekávat.

Existuje spousta skvělých zdrojů, které vám mohou pomoci se připravit. Knihy, články, blogy, podcasty a dokonce i YouTube videa. Tyto zdroje vám mohou pomoci získat úplný přehled o celém procesu porodu a také vám mohou poskytnout užitečné tipy a triky, jak se připravit na tento okamžik.

Ale hlavně, nezapomeňte, že porod je jednou z nejkrásnějších chvil v životě. Takže ať už to bude cokoliv, co se stane, stojí za to to všechno obstát. A já jsem si jistý, že to obstojíte skvěle!