Jak zjistit HPV virus v těle?

Jak zjistit HPV virus v těle? zář, 14 2023

O čem je tento článek

HPV, nebo lidský papilomavirus, je nejčastější sexuálně přenášená choroba na světě. Existuje více než 100 různých typů HPV a některé z nich mohou způsobit rakovinu, zatímco jiné způsobují nepříjemné, ale méně nebezpečné bradavice. Ale jak můžeme zjistit, zda máme HPV? Jestliže máte v těle HPV virus, jaké jsou možnosti, jak ho detekovat?

Pochopení HPV virusu

HPV virus je skutečně podivuhodný, a přestože to možná zpočátku neuvědomíme, mohl by v našem těle probývat už dlouhou dobu. Virus může přežívat v těle po dobu několika let, aniž by způsoboval jakékoliv příznaky. A teď si asi říkáte: "Dobře, Miloslav, tak jak máme zjistit, že je uvnitř nás, když nám nic neprozradí?" A to je otázka, na kterou se pokusím odpovědět v tomto článku.

Příznaky HPV infekce

Mnohokrát se stane, že i když HPV virus v těle dlouhodobě probývá, neprojeví se žádnými viditelnými příznaky. Ale tak to prostě s tím potvůrkou chodí. V některých případech se však mohou objevit nějaké příznaky. U žen se například může objevit abnormalita na screeningu děložního hrdla, což by mohlo naznačovat přítomnost HPV. U mužů může dojít k výskytu genitálních bradavic. A někdy, když je váš imunitní systém oslabený a virus má volnou cestu, může se projevit v podobě bradavic v ústech nebo v krku.

Testování na HPV

Testování na HPV je jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak zjistit, zda máme tento potvůrský virus v našem těle. Testování se většinou provádí na vzorcích buněk z děložního hrdla u žen a ze vzorců buněk z močové trubice nebo konečníku u mužů. Pokud byste měli nějaké pochyby, určitě Vás povzbudí vědět, že testy na HPV jsou považovány za velmi přesné.

Přezkoumání možností očkování

Věděl jste, že existuje vakcína proti HPV? Je to skvělá zpráva a naštěstí je tato vakcína k dispozici pro všechny, kteří ji chtějí využít. Očkování proti HPV je skvělým způsobem, jak se chránit před nejnebezpečnějšími typy viru - tedy těmi, které mohou způsobit rakovinu.

Co dělat, pokud máte HPV

Že jste pozitivní na HPV neznamená, že je konec světa. Je důležité se o tomto viru informovat, držet ruku na pulsu svého těla a dodržovat všechny pokyny mého lékaře. Právě proto píši tento člán - abych vám dal nějaké informace, které by vám mohly pomoci se s HPV vyrovnat.

Předcházení HPV

Odborníci říkají, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout nákaze HPV, je mít stáleho sexuálního partnera a používat kondomy. Ale jak víte, toto nemusí být vždy možné. Proto bychom měli vědět, jak se HPV šíří a jak se chránit, ačkoli nejsme v monogamním vztahu nebo máme více sexuálních partnerů.

Jak komunikovat s partnerem o HPV

Svěřit se svému partnerovi o tom, že máte HPV, může být náročné, ale je to nezbytné. A je důležité vést tuto diskusi s ohledem a citlivostí. Já sám jsem byl kdysi v podobné situaci – bez velkých obav jsem se své partnerce svěřil, že mě lékař diagnostikoval s HPV. Byla to náročná diskuze, ale doufám, že vy na tom budete lépe díky tipům a radám, které se s vámi podělím v tomto článku.