Jak zabránit otěhotnění po nechráněném styku?

Jak zabránit otěhotnění po nechráněném styku? říj, 15 2023

"Co je to nouzová kontracepce?"

Abych byl úplně upřímný, mě osobně utkání o nouzovou kontracepci nikdy příliš nezajímalo. Ne, že bych se příliš těšil na další potěšení z domácího úkolu s dětmi. (Ať už na moji Elišku nebo Ondřeje, miluji své děti, ale víte, jak to tak bývá...). Ale faktem je, že nouzová kontracepce je úžasná věc. Je to něco jako hasící přístroj pro nechtěné těhotenství. Jasně, není to něco, co byste chtěli používat pravidelně, ale je to skvělé mít po ruce pro jistotu.

Nouzová kontracepce, také známá jako "ranní po", je typ kontracepce, který lze užít až do několika dní po nechráněném pohlavním styku. K dispozici jsou různé typy takových pilulek a fungují tak, že buď zabraňují oplodnění vajíčka, nebo zabraňují implantaci oplodněného vajíčka do dělohy. Ačkoli nejsou 100% účinné, jsou to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit těhotenství po nechráněném styku.

"Správný postup užití nouzové kontracepce"

Je důležité podotknout, že nouzová kontracepce není náhradou za pravidelnou formu antikoncepce a měla by být používána pouze v případě nouze. Ale jak ji správně používat? Nejprve je důležité se ujistit, že jste v bezpečí a že nejste vystaveni žádnému riziku. Já vím, pro muže je to někdy těžké pochopit, ale v tuto chvíli je opravdu důležité myslet na zdraví a pohodlí partnerky než na jakékoliv jiné okolnosti.

Pak je potřeba zjistit, který typ nouzové kontracepce je pro vás nejlepší. Existují různé typy, včetně pilulek a nitroděložních tělísek. Pilulky jsou obecně jednodušší na použití, ale nitroděložní tělísko může být účinnější, pokud je vloženo do 5 dnů po nechráněném styku. A proboha, nezapomeňte si přečíst návod k užití!

"Kde získat nouzovou kontracepci?"

Nouzovou kontracepci můžete získat v lékárně bez předpisu. Ano, slyšíte dobře. Bez problémů to může získat každý, kdo je starší 18 let. Ale jak je to s mladšími nezletilými, dostaneme se k tomu později. Také mohu doporučit, když nevíte, jak na to, zeptejte se lékárníka. Já vím, jsou to někdy trapné otázky, ale uvědomte si, že šetříte životy. A kde ještě by měl člověk hledat radu, pokud ne u lékárníka?

Další možností je zajít do nemocnice nebo na gynekologickou kliniku, kde vám mohou podat nitroděložní tělísko. To může být lepší alternativa pro některé ženy, jelikož je účinnější a může být použito až do 5 dní po nechráněném styku.

"Jaký vliv na tělo má nouzová kontracepce?"

Nouzová kontracepce je bezpečná a účinná, ale jako všechny léky může mít i nějaké vedlejší účinky. Ty mohou zahrnovat nevolnost, únava, bolesti hlavy, citlivost prsou a bolesti v podbřišku. Ale nebojte se, tyto účinky obvykle odezní během několika dní. Co je důležité zdůraznit je, že nouzová kontracepce není abortivní. Tedy nepůsobí tím způsobem, že by ukončovala již nastupující těhotenství, ale zabrání konkrétnímu procesu, který musí dojít k tomu, aby těhotenství nastalo.

Chtěl bych dodat, že žádná metoda kontracepce, včetně nouzové kontracepce, není dokonalá. Vždy je určitá šance, že selže. A to platí i pro sex, když jste pod vlivem alkoholu nebo drog. Takže jak jsem říkal na začátku, je dobré mít nouzovou kontracepci po ruce pro jistotu, ale rozhodně by neměla být vaší hlavní metodou prevence těhotenství.

A jakoby to všechno nebylo dost složité, tak přidám ještě jednu věc: nouzová kontracepce nechrání před pohlavně přenosnými nemocemi. Pro ty je nejlepší používat kondomy. A jak už jsem zmínil dříve, lékárna je vaším přítelem. Tam vám s radostí poradí, jaký antikoncepční prostředek je pro vás ten nejlepší.