Jak vnímají svět Čichem Poslíčci: Tajemství zvířecích pachů

Jak vnímají svět Čichem Poslíčci: Tajemství zvířecích pachů pro, 23 2023

Úvod do světa vůní poslíčků

Máte někdy takový ten pocit, že vůně hrají ve vašem životě důležitější roli, než si myslíte? Já o tom přemýšlím docela často. Například když se projdu večerem po naší krásné Ostravě a čichám to množství vůní, které se line z otevřených oken. A nebo když přijdu domů a ucítím, jak mi Jitka právě peče vánočku. Nezapomenutelné! Ale dneska se spolu ponoříme do toho, jak jsou na tom vůně u našich čtyřnohých kamarádů – psů. Speciálně se zaměříme na ty pracovní, ať už to jsou psi policisté, záchranáři nebo ti, kteří pomáhají lidem se speciálními potřebami. A zrovna včera mi Bruník, náš ohař, přinesl pantofel, který předtím ukryl tak mistrovsky, že by ho záviděl i nejlepší přenašeč. Nicméně, než se ponoříme do tajů psích nosů, dejte mi chvíli, abych vám zprostředkoval, jak vůně vnímáme my, lidé.

Vůně a lidský mozek: Základy vnímání

Představte si, že jdete lesní pěšinou, a kolem vás se line vůně borovice a mech, s nádechem svěží hlíny po deště. Smysl pro čich je evolučně starý, a je přímo spojený s částmi mozku, které zpracovávají emoce a paměť. Říkám vám, i když vezmete tu nejmodernější technologii, nepřiblížíte se tomu, jak dokonale naše tělo zpracovává vůně. Ale tahle interakce není jen o tom, co čicháme. Je to o přijímání informací, které potom mozku pomáhají orientovat se v prostoru a vybavovat si vzpomínky a emoce. Věděli jste, že každý člověk má tak trochu unikátní čichový fingerprint? Ano, není to jen o otiscích prstů, každý z nás tak trochu jinak vnímá ty samé vůně. Fascinující, že?

Jak psi vnímají svět pomoci čichu? Případ Bruníka

S Bruníkem si užijeme spoustu legrace, ale on má čich na to, rozlišit vůně mnohem, mnohem lépe než my. Psi jsou obdařeni smyslem pro čich, kterým nás naprosto převyšují. Víte, v čem tkví to jejich tajemství? V těch malinkatých čichových režných buňkách, kterých mají v nose nepočitatelné množství. Co to pro ně znamená? Dokáží rozpoznat i tu nejjemnější stopy vůně, a to i ve velkých ředěních, kdy bychom my ani nezavadili o nápad, že něco může vonět. A když už jsem u zajímavostí, měl jsem jednou příležitost sledovat, jak Bruník pátrá. Stala se nám totiž taková nepříjemnost, že se nám na zahradě ztratila kočka sousedů – velmi milá tvorečka, kterou se mi podařilo přezdívat jako "Agent 007", protože byla tak obratná. A Bruník? Ten sichr s nasazením, jakého by se nezaleklo ani komando SEAL, se pustil do pátrání. Vám povídám, byla to jako detektivka, každý krůček, každé očichání a Bruník věděl, kudy cesta vede. A to je přesně ten důvod, proč psi jako on mohou být cennými pracovníky.

Výcvik poslíčků: Jak se psi stávají špičkovými detektory vůní

Pokud si myslíte, že školení psa na vyhledávání vůní je jako cvičit aport, pak to není tak úplně pravda. Je to o mnohem vyšších levelích. A já jsem měl to štěstí, že jsem jednoho výcvikového dne mohl sledovat. Kdybych vám měl popsat celý proces, sedl bych si sem na celý den. Ale dejme tomu ve zkratce: vše začíná s hravostí a postupem času se na základě odměňování za správné nalezení vzorků vytváří pevná asociace mezi vůní a odměnou. A to chce klid, trpělivost a konzistentnost. Je to jako tanec, do kterého se psi s trenéry postupně dostávají, až do chvíle, kdy je jejich dovednost na vyhledávání tak vypilovaná, že nejste schopni jim v ničem zavázet. A ať už jde o narkotika, pohřešované osoby či určité nemoci, psi jim přijdou na kloub s přesností zkušeného lovce.

Rozlišovací schopnost psího čichu: Co všechno mohou čenichat?

Když jsme u rozlišování vůní, řekl bych, že psi jsou v téhle disciplíně mistry světa. Jejich schopnost analyzovat a identifikovat specifické složky ve vůních je tak úžasná, že mohou dokonce rozlišit jednotlivé složky ve směsi vůní. Například Bruník je expetem na všechny typy sýrů – miluje je, a kdyby mohl, rozlišil by mezi goudou a eidamem i v tůni spaghetti. Už jste někdy viděli psa, jak olizuje vzduch? Tím ve skutečnosti analyzují vůně kolem sebe. A když už jsme u té analýzy, vybavuje se mi jeden z mých oblíbených vtipů: proč psi čichají jeden druhému k zadečku? Protože vůně pro ně mají tolik informací, jako by si přečetli celý novinový článek na téma "Co jsi dnes snědl k snídani". No není to úsměvné?

Význam psů s fenomenálním čichem v praxi

Není to jen teorie a vědecké zajímavosti, ale psi s fenomenálním čichem mají obrovský význam v praxi. Já osobně jsem byl svědkem, jak bruníci podobní měmu Bruníkovi zachraňují životy při záchranářských misích po zemětřeseních nebo lavinách. Jejich schopnost vyhledat člověka pod troskami může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. A co teprve ti psi, co pomáhají s diagnostikováním nemocí – ano, čtete správně, díky svému úžasnému čichu mohou detekovat některé typy rakovin a diabetes pouze pomocí vzorku dechu. Az na to, že jim to v životě zachraňuje lidská života, tak pro ně je to většinou velká zábava. Každé hledání je jako nová hra, a vidět ten jejich nadšení, když něco najdou, je prostě bezcenné.

Společnost, která voní: Jak poslíčci pomáhají autistickým dětem

Tak a teď se dotkneme jednoho mého oblíbeného tématu – společnosti, která voní. Jsem svědkem toho, jak psi, které obdařila příroda vynikajícím čichem, dokáží proměnit životy dětí s autismem. Je to kombinace jejich přirozené citlivosti na potřeby člověka a schopnosti vyhledávat určité vůně, co dělá z těchto caninů nejen mazlíčky, ale terapeutické partnery. Ačkoliv mé osobní zkušenosti se pohybují víc v teoretické rovině, mám známého, který má syna s autismem a terapeutický pes pro něj udělal zázraky. Mluvíme tu o dítěti, které bylo zprvu uzavřené a mělo problémy s komunikací. A najednou přichází pes, co dokáže uklidnit, nabídnout nesoudičnou přítomnost a citlivě reagovat na dětské změny v chování či emoční stavy. Pro mě jsou to ti praví hrdinové bez pláště!

Svět bez hranic: Psí čich a objevování nových možností

Abychom nemysleli jen na to, co je tady a teď, pojďme se podívat na objevování nových možností, kam nás může psí čich ještě dovést. Jsou to právě ty neskutečné vyhledávací schopnosti, které nám dávají nápady, jak využít psy v oblastech, o kterých se nám ještě nedávno ani nesnilo. Co třeba detekce invazivních druhů rostlin nebo živočichů, nebo třeba monitorování znečišťování životního prostředí? Možností je nekonečně mnoho a věda jde neustále vpřed. Kdo ví, možná jednou budeme mít psy, kteří budou schopni detekovat změny v atmosféře nebo nám pomohou v časném vyhledávání nakažlivých nemocí a zachrání tím spoustu životů. A Bruník? Možná by k těmto velkým projektům přistupoval trochu více hravě, ale kdo ví, třeba se jednoho dne objeví i nějaká ta speciální úloha i pro něj.

Závěrečné myšlenky o psím šestém smyslu

Tak jsme se dostali skoro na konec našeho dnešního výletu do světa psích vůní. Myslím, že není potřeba zdůrazňovat, že psi jsou neuvěřitelná stvoření s takovým množstvím talentů, že nás to může jen těšit a inspirujeme. Ať už je to jejich inteligence, odhodlání nebo fenomenální čichové schopnosti, mají velký potenciál být nejen našimi přáteli, ale i našimi zachráncemi v nejrůznějších situacích. Já osobně si dal do novoročních předsevzetí, že se Bruníka pokusím ještě více pochopit a možná se i maličko přiblížit k tomu, jak svět vnímá on. I kdyby to znamenalo ležet s ním na louce a očichávat fialky nebo plavat s ním po rybníku a lapat za vůněmi letního vánku. Žádné dobrodružství není dost velké, když máte po svém b