Jak snížit plodnost?

Jak snížit plodnost? říj, 22 2023

Vybírejte svůj životní styl moudře

Napadlo vás někdy, že může být vaše plodnost ovlivněna vaším životním stylem? Ano, to je pravda. Je široce akceptováno, že způsoby, jakými žijeme naše každodenní životy, mohou mít zásadní vliv na naši plodnost. Před několika lety, když moje drahá Veronika a já jsme se poprvé snažili o dítě, začal jsem o této problematice více přemýšlet. Vždycky jsem měl tendenci vést aktivní a zdravý životní styl, ale uvědomil jsem si, že existují další faktory, které mohou ovlivňovat můj schopnost mít děti.

Mluvím o věcech jako je kouření, pití alkoholu, nedostatek pohybu, stres, nízká hmotnost nebo naopak nadváha. Tyto faktory, i když se mohou zdát nepodstatné, mají významný dopad na plodnost. Například, dle studií ukazuje, že muži, kteří pravidelně kouří, mají sníženou spermiovou produkci, sperma mají nižší kvalitu a mají také vyšší rychlost spermiových mutací. To potvrzuje, že pokud chcete navyšovat svou plodnost, udělat něco pro svůj životní styl může být jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout. Ale nebojte se! Neznamená to, že budete muset ledově studeně zastavit všechny své zlozvyky.

Zdravá strava ohlížející se na plodnost

Už dlouho víme, že to, co jíme, ovlivňuje naše celkové zdraví. Ale víte, že vaše strava může ovlivnit také vaši plodnost? To je pravda! Například víte, že konzumace velkého množství jakýchkoli zpracovaných potravin může negativně ovlivnit vaši schopnost mít děti? Aneb o opačném příkladě, že konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby a ořechy, může pomoci zvýšit vaši plodnost?

Veronika a já jsme vždy byli zastánci zdravého stravování. Ve své kuchyni dáváme přednost čerstvým a přírodním potravinám před zpracovanými a junk food. A když jsme se začali snažit o dítě, ještě více jsme zdůraznili význam správné stravy, zkoumali jsme různé diety pro podporu plodnosti a udělali jsme některé změny ve svém stravovacím režimu. A víte co? Uvěřte nebo ne, cítíme se lépe než kdy jindy! A tak o něco později, když se naše snažení vyplatilo a Veronika otěhotněla, bylo to pro nás oběma úžasnou zprávou.

Regulérní pohyb jako přítel plodnosti

Ačkoli se může zdát, že cvičení a plodnost jsou dvě odlišné věci, realita je taková, že pravidelný pohyb může výrazně přispět k zvýšení plodnosti. Tudíž, pokud se snažíte o dítě, zřejmě byste měli začít zvážit zapojení se do nějaké formy pravidelného pohybu.

Například, já si rád zahraji squash. Nejenže je to skvělý zdroj pohybu, ale také je to pro mě fantastický způsob, jak udržet moji mysl čistou a relaxovanou. A věděli jste, že pravidelné pohybové aktivity, jako je třeba chůze, mohou pomoci k regulaci hormonální rovnováhy v těle, což je dalším klíčem k úspěšnému početí? Takže pokud hledáte způsob, jak zlepšit svou plodnost, přemýšlejte o zvýšení úrovně své fyzické aktivity.

Zvládněte stres a zvýšíte plodnost

Stres je běžnou součástí života většiny z nás. Ačkoli prvoplánově nemusíme vidět spojitost mezi stresem a plodností, věda ukazuje, že tato spojitost existuje. Stres může ovlivňovat hladiny různých hormonů v našem těle, což může následně ovlivnit naši plodnost. A to není všechno!

Představte si tento scénář. Veronika a já jsme se rozhodli, že chceme mít dítě, a tak jsme začali plánovat a připravovat se. Ale jak se ukázalo, celý proces byl pro mne dost stresující. Výsledkem bylo, že jsem se stal víc a víc napjatý a nervózní, a víte co? Ani po několika měsících se nám nepodařilo otěhotnět. Bylo mi jasné, že musím něco udělat se svým stresem, a tak jsem začal praktikovat jógu a meditaci. A musím říct, že to mi pomohlo. Nejen, že jsem se cítil lépe a méně stresovaně, ale také, a to je důležité, se nakonec naše snažení o dítě stalo úspěšným.

Vyspíte se do plodnosti

Dostatek odpočinku a spánku je nezbytný pro udržení celkového zdraví a pohody. Ale věděli jste, že také mohou hrát klíčovou roli ve vaší plodnosti? Studie ukazují, že nedostatek spánku může negativně ovlivnit hladiny hormonů v těle, a tím ovlivnit plodnost.

Ja vám přiznám, že nejsem přirozený ranní ptáček a miluji svůj šestnáctihodinový spánek o víkendu. Ale pravda je, že ať už jste ranní ptáček nebo nocní sova, důležitost dostatečného spánku pro plodnost je téměř nemožné přehlédnout. A tak, pokud chcete zlepšit svou plodnost, měli byste se jako Veronika a já, zabývat kvalitou a množstvím svého spánku.