Jak se uklidnit před porodem?

Jak se uklidnit před porodem? srp, 30 2023

Seznámíme se s vašimi obavami

Konfrontace s našimi obavami je vždy náročná úloha, hlavně, když se blíží porod. Jako budoucí matka moc dobře vím, o čem mluvím. Vaše mysl je plná otázek. Co když bude něco špatně? Jak bolestivé to bude? Jak dlouho to potrvá? A co když nebudu schopná se uklidnit?
Je naprosto normální mít tyto obavy, ale nebojte, existují různé techniky, které vám mohou pomoci se uklidnit, a já jsem zde, abych vám je představila.

Připravte se - vítejte v kurzech přípravy na porod

Asi nejlepším způsobem, jak se před porodem psychicky připravit, je účastnit se kurzů přípravy na porod. Doufám, že vám to nezní moc ohraně, protože to opravdu pomáhá! Kurzy jsou navrženy tak, že vás nejen informují o různých aspektech porodu a o tom, co můžete očekávat, ale také vás naučí různé techniky pro zvládnutí bolesti a relaxaci. Beru zde v potaz mé vlastní zkušenosti. Přiznám se, byla jsem skeptička. Ale když jsem se zúčastnila těchto kurzů, uvědomila jsem si, že porod není jen fyzický proces. Je to také mentální výzva, na kterou je třeba se připravit.

Metody relaxace - o významu dechu a meditace

Populární metodou uklidnění před porodem, a vlastně i během něj, je správné dýchání. Mnoho lidí si myslí, že je to jen o hlubokém nádechu a vydechu, ale vskutku, dýchání je mnohem komplexnější. Správné dýchání může pomoci snížit bolest a zvládnout stres během porodu. Další velice učinnou technikou je meditace, která se ukazuje být velmi prospěšná pro těhotné ženy. Meditace může napomoci uklidnit mysl a tělo a také zvýšit vaší schopnost soustředit se, což je v době porodu velmi důležité.

Tipy na uklidnění - vyzkoušejte aromaterapii a hudbu

Představte si, že ležíte v teplé lázni a kolem vás je nádherná vůně levandule či jasmínu. Máte pocit, že se všechny vaše starosti o porod začínají rozplývat. To je síla aromaterapie. Určité vůně mohou povzbudit pocity klidu a pohody. Proto doporučuji vyzkoušet aromaterapii a najděte si tu svou oblíbenou vůni, která vás uklidní a dodá vám sebevědomí. A co takhle hudba? Klasická, reggae, jazz, cokoli vás uklidňuje. Já si místo toho přehrávám šum moře, protože mě to vrací do doby, kdy jsem byla na úžasné dovolené a vůbec jsem se nestresovala.

Vaše tělo vám poví, co potřebuje - poslouchejte ho

Své tělo poznáváte celý svůj život a nikdo ho nezná lépe než vy. Budete proto překvapená, jak vaše tělo reaguje při porodu. Cítit jak se vaše tělo změní a přizpůsobí se novým náročným podmínkám, není nic méně než fascinující. Poslouchat své tělo vám může také pomoci zklidnit se před porodem a zvládnout ho lépe. Toto je něco, co jsem se naučila při svém posledním porodu. Můj porod se začal předčasně a i přesto, že jsem byla nervózní a vystrašená, miminko a mé tělo přesně věděly, co mají dělat.

Porod je zážitek - buďte na to hrdé

Je skvělé vědět, že máte v rukou několik uklidňujících technik, které můžete vyzkoušet před porodem. Ale začít se těšit na porod je možná nejlepší způsob, jak se uklidnit. Věřte mi, porod je něco, na co byste měli být hrdé. Je to zážitek, který vám nikdo nemůže vzít a jehož síla vás může naplnit novým sebevědomím a láskou. Pamatujte na to, že každý strach a starost je úplně normální. Ale s tou správnou přípravou a pozitivním myšlením může být porod něco, na co se budete těšit, ne čeho se budete obávat.