Jak se projevuje neplodnost?

Jak se projevuje neplodnost? srp, 23 2023

Co je to neplodnost?

Jak já, Miloslav, vidím neplodnost? No, to je ta otázka, kterou si dnes pokusím objasnit. Tahle zrádná potvůrka, též známá jako neplodnost, není nic jiného než stav, kdy pár nemůže po dobu jednoho roku otěhotnět při pravidelném nechráněném pohlavním styku. Ne, nevím to jen tak od boku, lidé kolem mě se s tím bohužel potýkají.

A jak to vypadá, když na to přijde? Moje Jaroslava mi často říká, že je to jako nést kámen ve botě a nevědět, jak ho dostat ven. Ale pro mě to bylo často jako poslouchat nepřečtené knihy – byla to záhada, kterou jsem si nikdy nemyslel, že budu muset rozluštit.

Naplno jsem potkal neplodnost, když jsme s Jaroslavou začali plánovat rodinu. Pařili jsme se jak králíci, ale nic se nedělo. A tak jsme začali pátrat po příčinách a možných řešeních.

Jaké jsou příčiny neplodnosti v párech?

Při našem hledání jsme zjistili, že příčiny neplodnosti mohou být různé, ale vždy se jedná o tělesnou dysfunkci. Nejčastěji to bývají problémy s ovulací u ženy nebo nízká kvalita spermií u muže. Ale ruku na srdce, ať je to, co je to - je nesmírně důležité si uvědomit, že to není nikdy vaše chyba. Ani moje, ani Jaroslaviny. Tak to prostě někdy je.

Měl jsem štěstí, že moje výkonnost v tomto ohledu byla v pořádku. Ale klasický jsem se pro změnu nezřídka potýkal s pocitem, že jsem měl dělat víc. Frustrace, právě taková je tvář neplodnosti a já ji velmi dobře znám.

Vliv životního stylu na schopnost otěhotnět

Dobrou zprávou je, že některé příčiny neplodnosti lze ovlivnit. Podle mé zkušenosti a zkušeností expertů, které jsem se dočetl, může naši schopnost mít děti ovlivnit nejen genetika, ale i naše chování a právě životní styl. Dostatek pohybu, vyvážená strava, nekouření a mírné pití. No, o tom se točí život, alespoň ten zdravý.

Když slyšíte, jak omezovat alkohol a cigarety, tak to berete s rezervou, vím to. Ale věřte mi, má to svůj důvod. Změny v životním stylu mohou přinést velké zlepšení, a to je přece to, o co všem jde, že? O to, aby nám rostla ratolest v záhonu.

Co znamenají pozitivní a negativní testy na ovulaci?

Hned na úvod musím říci, že domácí testy na ovulaci jsou skvělou věcí. Na rozdíl od těch na těhotenství však nemusí být vždy stoprocentní. Když vidíte jeden proužek, je to negativní, když vidíte dva, je to pozitivní. Tečka. Ale co když nic nevidíte? To znamená, že test je vadný.

Testy na ovulaci můžete považovat za náš kompas v mročném lese neplodnosti. Nám několikrát ukázaly, kdy je správný čas zasáhnout a kdy je lepší počkat.

Kdy se obrátit na lékaře?

Ačkoliv je každý z nás tvůrcem vlastního osudu, někdy prostě potřebujeme odbornou pomoc. Pokud jste neuspěli po roce snažení, měli byste se obrátit na lékaře. Pro ty, kteří jsou starší než 35 let, je doporučeno vyhledat pomoc po 6 měsících.

Byl jsem dočista zaskočený, když mi můj lékař poprvé oznámil, že budeme muset podstoupit několik testů. Byl to dlouhý a někdy frustrující proces, ale důležité je, že jsme ho prošli společně jako tým. A to je vše, na co si může člověk při cestě neplodností přát.

Jak probíhá léčba neplodnosti?

Jakmile znáte příčinu svého problému, může začít léčba. Někdy je to jednoduchý zákrok, jindy může být proces delší a složitější. V našem případě jsme se rozhodli pro umělé oplodnění.

Umělé oplodnění bylo pro nás záchranným kruhem. Proces byl sice náročný a ne vždy snadný, ale nakonec jsme dosáhli toho, co jsme chtěli. Na cestě nám velmi pomohli lékaři a odborníci, ale také naše přátelé a rodina, kteří nás podporovali.

Psychologický dopad neplodnosti

Mluvit o neplodnosti může být někdy stejně obtížné, jako o ní číst. Emotivní zátěž může být velká a někdy se může zdát, jako by vás celý svět ignoroval. U mě nejvíce zarezonoval pocit zklamání, který mi s sebou přinášel každý neúspěšný pokus.

Ale naštěstí nejsem sám. Jaroslava mě v těch těžkých chvílích podržela, a já jí za to budu věčně vděčný. Protože neplodnost může být sice těžká cesta, ale vždy je tu někdo, kdo vás podporuje. A věřte mi, že to je to nejcennější, co mám.

Končím tento článek s nadějí, že jsem vás alespoň trochu poučil o neplodnosti, a snad i povzbudil. Vždyť na konci každé těžké cesty může být krásný cíl. Tak jako byl ten náš, když se nám podařilo po dlouhých letech snažení zplodit dítě. A věřte mi, stálo to za to.