Jak se dělá ultrazvuk vaječníků?

Jak se dělá ultrazvuk vaječníků? zář, 18 2023

Proč se dělá ultrazvuk vaječníků?

Vůbec nejdříve bychom si měli položit otázku, proč se vlastně ultrazvuk vaječníků dělá. Často bývá součástí běžné gynekologické kontroly, ale sama jsem se setkala i s případy, kdy ho lékaři předepisují, aby mohli hlouběji prozkoumat určité potíže, jako jsou bolesti v podbřišku, nepravidelná menstruace nebo i plánování těhotenství. Mnoho z nás tuto proceduru podstoupí minimálně jednou v životě, takže je skvělé vědět, co od ní očekávat.

Co předchází ultrazvuku vaječníků?

Nyní, když už víme, proč se ultrazvuk vaječníků dělá, podívejme se na to, co mu obvykle předchází. Důležité je například dodržení některých pokynů, které obdržíme od lékaře. Já sama jsem například měla v minulosti problém s tím, že jsem nesplnila jednu z nejpřísnějších požadavků lékaře, a to nepít žádné tekutiny 1 hodinu před vyšetřením. A proč je to tak důležité? Protože ultrazvuk je založený na rozptylu zvukových vln v těle. Jakmile je v těle přítomná tekutina, může ovlivnit kvalitu snímku, který lékař vidí.

Jak probíhá ultrazvuk vaječníků?

Poetický výraz „loď na suchu“ vystihuje přesně to, jak se cítíme, když ležíme na gauči s nohama vztyčenými ve vzduchu. Čeká na nás proces, který je sice nepříjemný, ale na druhé straně není vůbec bolestivý. Provede se pomocí takzvaného ultrazvukového sondy, která se zasune do vagíny. Ultrazvukové vlny následně procházejí tělem a vytvářejí obraz vnitřních orgánů. Zahajujeme tedy průzkum neznámého teritoria, plný zvuků, vibrací a obrazů na monitoru, které se nám snaží lékař vysvětlit. Ale abych byla upřímná, já se většinou soustředím hlavně na to, jak se snažím uvolnit a dýchat.

Reakce těla na ultrazvuk vaječníků

A jak může reagovat naše tělo na ultrazvuk? Pro některé ženy to může být trochu nepříjemné, podobně jako při gynekologické prohlídce. Ale většinou to není nic, čeho bychom se měli obávat. Po skončení vyšetření jsem se cítila trochu „vyčerpaná“, ale to rychle přešlo. Důležité je si uvědomit, že pokud vám je během vyšetření nevolno nebo máte velkou bolest, měli byste to určitě říci svému lékaři.

Výsledky ultrazvuku vaječníků

Jakmile je vyšetření ukončené, lékař vám vysvětlí, co viděl. Toto může být trochu děsivý moment, protože mnoho z nás má tendenci automaticky předpokládat to nejhorší. Ale většinou jsou výsledky velmi běžné a neznepokojující. Může jít o potvrzení normálního stavu vaječníků, detekci malých cyst nebo folikulů, které jsou většinou neškodné, nebo nález nějakých nepravidelností, které mohou vyžadovat další vyšetření.

Tak to je vše o ultrazvuku vaječníků, jak probíhá a co můžete čekat. Doufám, že je vám teď tato problematika trochu jasnější. Zapamatujte si hlavní věc - není vůbec důvod se bát. Je to rychlé, snadné a velmi důležité vyšetření, které nám může pomoci odhalit něco, co by mohlo ovlivnit naše zdraví.