Jak probíhá gynekologické vyšetření u dětí?

Jak probíhá gynekologické vyšetření u dětí? říj, 3 2023

Co je to gynekologické vyšetření u dětí a proč je důležité?

Možná jste nad tímto tématem nikdy nepřemýšleli, ale gynekologické vyšetření je důležité pro dívky všech věkových kategorií, nejen pro dospělé ženy. Ano, je pravda, že se obecně provádí od věku puberty, ale je také důležité u mladších děvčat, když se vyskytnou určité zdravotní potíže.

Dokonce i když se zdá, že je to téma, o kterém se nemluví zrovna často (a dokonce může být i trochu nepohodlné), je potřeba ho otevřeně probírat. Přece jen, pokud budeme šířit povědomí, můžeme spoustě dívek pomoci předcházet potížím a vést zdravější život. V tomto článku se podrobně podíváme na to, jak probíhá gynekologické vyšetření u dětí.

První návštěva gynekologa: kdy a proč by měla proběhnout?

Pokud jste maminka dívky, možná si kladete otázku – kdy by měla moje dcera poprvé navštívit gynekologa? A odpověď by mohla být trochu překvapivá. Podle lékařských doporučení by měla první návštěva gynekologa proběhnout mezi 13. a 15. rokem věku, a to i když dívka nemá žádné specifické zdravotní problémy.

Účelem první návštěvy je jednak seznámit dívku s tím, jak vyšetření probíhá, a jednak poskytnout klidný a pohodový prostor pro otevřenou diskusi o otázkách týkajících se zdraví žen. První návštěva je skvělou příležitostí k diskusi o menstruaci, sexuální aktivitě, antikoncepci, očkování proti HPV a mnoha dalších tématech.

Předgynekologické vyšetření: Co očekávat?

Možná si říkáte, že představa gynekologického vyšetření zní děsivě, obzvlášť pro mladou dívku. Ale nemějte strach. Moderní gynekologie je mnohem šetrnější a citlivější než v minulosti. Den D – den vyšetření – nemusí být vůbec stresující.

Před vyšetřením lékař obvykle provede předgynekologické vyšetření, které zahrnuje měření váhy a výšky, představitelství o vývoji dívky a rozhovor o jejím zdraví, který může zahrnovat otázky o menstruaci, sexuální aktivitě a celkové fyzické a duševní pohodě. Pokud bude dívka souhlasit, lékař může také provést krátké fyzické vyšetření, které může zahrnovat vyšetření prsou a genitálií.

Pochopení interiéru a exteriéru gynekologického vyšetření

Podívejme se nyní na to, jak probíhá vlastní gynekologické vyšetření. Slovo „gynekologické“ může znít jako něco velmi komplikovaného, ale ve skutečnosti se jedná o poměrně jednoduchý a rychlý postup, který se skládá z dvou částí: vyšetření exteriéru (označované také jako inspekce) a vyšetření interiéru (označované též jako spekula).

Exteriérové vyšetření spočívá v hledání případných známek infekce, vyrážek nebo jiných problémů na vnějším genitálu – vulvě. Interiérové vyšetření zahrnuje pomocí spekula prohlížení dělohy a vajíčkovodů. Dívky, které nejsou sexuálně aktivní, však obvykle spekulové vyšetření neprochází.

Jak pomoci své dceři připravit se na první návštěvu gynekologa

První návštěva gynekologa může pro mladou dívku představovat značný stres. Být na tomto místě poprvé je pro ně jistě neznámé a může se to zdát příliš osobní nebo dokonce někdy i děsivé. Proto je důležité dávat jí pocit jistoty. Zde je pár tipů, jak ji připravit na tuto návštěvu.

Vysvětlujte jí, co může očekávat. Mluvte s ní o důvodech návštěvy a o tom, jak probíhá vyšetření. Vysvětlete jí, že je to normální a důležité pro její zdraví. Pokud má jakékoliv otázky, buďte k dispozici, abyste na ně odpověděli. Chvíle návštěvy u gynekologa může být naplněna i humorem, pokud se pro to hodí atmosféra. Vždyť i lékaři jsou jen lidé!

Nepodceňujte důležitost preventivních návštěv

Nyní, když už máte představu o tom, jak probíhá gynekologické vyšetření u dětí, je důležité zdůraznit význam preventivních návštěv u gynekologa. Stejně jako u jakékoliv jiné lékařské specializace, i u gynekologie platí, že preventivní péče je klíčová.

Regulérní kontroly mohou předcházet potížím nebo pomoci v jejich včasném odhalení. Jde v podstatě o základní péči o zdraví, kterou by měla věnovat každá žena sama sobě. V kontextu dětí to zase může napomoci k vytvoření zdravých návyků do budoucího života.

Příběh z mého života

Slíbila jsem vám, že s vámi možná podělím o příběh z mého života, pokud se týká tématu. Podle mých výpočtů jsem měla asi 40% šanci, a podle všeho vyhrála ta pravá strana mince.

Když mi bylo 13 let, moje maminka mě poprvé vzala k gynekologovi. Byla to naprostá katastrofa. Byla jsem nervózní, vyděšená a vůbec jsem nevěděla, co mám očekávat. Lékařka byla však velmi laskavá a trpělivá, vše mi vysvětlila a ujistila mě, že je to úplně normální součástí dospívání a bytí ženou. Od té doby beru návštěvy u gynekologa jako samozřejmou součást péče o mé zdraví.

S touto zkušeností na zádech chci povzbudit vás, maminky, ale také vás, mladé dívky, k otevřené komunikaci o tématu gynekologických vyšetření. Nic, co se týká našeho zdraví, by nemělo být tabu.