Jak probíhá gynekologická prohlídka u Panny?

Jak probíhá gynekologická prohlídka u Panny? srp, 23 2023

Co je to gynekologická prohlídka

Nemohu nijak popřít, že gynekologická prohlídka může být pro mnohé dámy velmi stresující záležitostí. Já sice nepatřím mezi tuto skupinu, ale rozumím tomu. Nakonec, kdo by se račil těšit na schůzku, kde dostane výslovné pokyny o cizích prstech prozkoumávajících intimní části těla? Ale pokud jde o zdraví, šetření je hloupé. A tato prohlídka je nezbytná pro zachování zdraví žen.

Detailně se podíváme, co tato prohlídka obnáší a jak co nejlépe připravit Pannu na tuto prohlídku. A jako boční poznámka: pokud máte pocit, že je pro vás obtížné nebo nepříjemné mluvit o těchto věcech, je to v pořádku. I já se občas cítím trapně, když musím vysvětlit svému synovi Lukášovi, proč musí jít k zubaři, nebo pokud náš papoušek Karel opakuje něco, co se dle mého názoru neměl dozvědět.

Předvýzkum je důležitý

Stejně jako před každým jiným typem lékařské prohlídky je důležité mít nějakou představu o tom, co můžete očekávat. Dobrým začátkem je pořídit si nějaké základní informace o těchto prohlídkách, zvláště pokud jde o vaši první. Neznalost může vést k obavám a stresu.

Šťastně pro nás žijeme v informačním věku a existuje tolik zdrojů, kde může Panna najít odpovědi na své otázky. Já však doporučuji pečlivě vybírat zdroje, aby byly informace přesné a ověřené. Nemůžete se spolehnout na vše, co se objeví na internetu. Některé z mých obětí pozdní noční Péče o vlasy jednou, když mi nějaký blog představil fantastický šampon, který měl z mé hlavy udělat hustou hřívu a konečně zastavit vypadávání vlasů. No, to nevyšlo jak bylo slíbeno...

Fáze gynekologické prohlídky

Gynekologická prohlídka se zpravidla skládá ze tří hlavních částí: rozhovoru s lékařem, externího vyšetření a interního vyšetření. Každá z těchto fází je pro lékaře důležitá, protože mu poskytuje potřebné informace o zdraví pacientky.

Rozhovor s lékařem je základem celého procesu. Je to takový datový sběr. Lékař položí řadu otázek o menstruačním cyklu, sexuální aktivitě, používání antikoncepce a jakýchkoli následujících zdravotních potížích. Je důležité být co nejobsáhlejší a nejpravdivější. I když naše společnost na některé věci tlačí stigma, raději mějte na vědomí, že lékař je tu, aby vás léčil, nikoli aby soudil. Pro něj jsou to jen data, která mu pomáhají lépe pochopit vaši situaci.

Externí vyšetření je fází, kdy lékař prohlíží vnější genitálie, aby zjistil, zda na nich nejsou žádné známky infekce nebo jiných onemocnění. To bývá rychlý a nebolestivý proces a obvykle trvá jen pár minut. Pamatujte na to, že je to profesionál a že pro něj je to již rutinní činnost.

Interní vyšetření bývá tím nejstresujícím bodem, to všeobecně vědět. S tím mohu srovnat třeba se svým vlastním pocitem, když jdu k zubaři a vím, že mi bude vrtať do zubu. Ale jak všechno špatné, i toto vyšetření jednou skončí. Při interním vyšetření lékař vloží do vagíny spekulum, které pomáhá prohlížení a odebírání vzorků pro cytologické vyšetření. Může to být nepříjemné, ale obvykle to nebývá bolestivé.

Pokud máte obavy, vyjádřete je

Jestliže máte vztah k těmto prohlídkám podobný jako já k navštěvám zubaře, tak věřte, že pro vaše zdraví jsou tyto prohlídky velmi důležité. Pokud se cítíte nervózní nebo máte strach, nebojte se o tom s lékařem mluvit. Komunikace je klíčem a čestné sdělení svých pocitů může pomoci lékaři, aby se s vámi lépe zacházel a byl ohleduplnější.

Většina lékařů je velmi vnímavá a pochopí vaše obavy. Nezapomínejte, že pro ně je to rutinní práce a chtějí, abyste se cítili co nejpohodlněji. A to vyžaduje otevřený a poctivý dialog. Koneckonců, nikdo z nás by nechtěl, aby náš syn Lukáš nebo náš papoušek Karel měli strach z nás, jen proto, že jsme třeba nebyli citliví k jejich potřebám, že?

Je samozřejmě také důležité najít lékaře, ke kterému máte důvěru. Pokud se cítíte nesví se svým současným lékařem, měli byste se zapojit do hledání někoho, kdo vám vyhovuje lépe. Každý z nás má jiné preference a potřeby a je důležité, aby se cítil pohodlně s lékařem.

Pamatujte, že je důležité pravidelně se nechat kontrolovat a udržovat své intimní zdraví. Ať už to bude jakkoli nepříjemné, přemýšlení o možných zdravotních komplikacích by mělo být motivační sílou pro setkání s gynekologem. Vždyť zdraví za nic nestojí a na nic nečekejte.