Jak poznám že budu každým dnem rodit?

Jak poznám že budu každým dnem rodit? říj, 1 2023

Příznaky blížícího se porodu

Jsem Viktor a žiji v krásném městě Brno. Protože jsem muž, možná se ptáte, jak to, že se budu zabývat tak intimní ženskou záležitostí jako je porod. Ne, neplánuji se převlékat do ženských šatů, ale mám zkušenosti. Součástí mého života jsou zvířata, mám pejska Maxe, a také jsem při porodu asistoval několikrát. Myslím, že právě díky nim je mi tato tajemství života blíže. Nezapomínejme na to, že toto je univerzální záležitost, která se týká nás všech, mužů i žen.

Přestože každá těhotná žena je jedinečná a každý porod je zcela odlišný, existují určité univerzální signály, které mohou naznačovat, že se porod blíží. Některé z nich mohou být poměrně zřejmé, zatímco jiné mohou být mnohem subtilnější a méně snadno identifikovatelné. Pokud jste těhotná a zvídavá, jak poznáte, že se blíží ten velký den, pokračujte ve čtení! Koneckonců, tato záležitost je plná neočekávaných zvratů a neustále měnících se tělesných funkcí. Je to opravdový zázrak!

Co se děje před porodem

Jedním z předporodních znaků, se kterým se dá počítat, je sestup dítěte nižší do pánve. Tento proces se nazývá "askendence" a může začít až několik týdnů před porodem. Tento jev můžete pozorovat tím, že váš bříško se vizuálně posunulo dolů. Proto jo, dámy a pánové, máme zde první hmatatelný důkaz!

Kromě vizuálního posunu může dojít také k několika fyzickým změnám. Možná se budete cítit méně dušená, protože dítě už netlačí na vaše plíce. Na druhou stranu se může zvýšit tlak na močový měchýř a kontrakce se mohou intenzifikovat. Podle jedné mé přítelkyně to cítí jako malé, ale intenzivní nožíky pořád bodající do jejího břicha. Ale nebojte, je to normální a pomáhá to vašemu tělu připravit se na porod.

Porodní kontrakce a jak je rozpoznat

Kontrakce jsou dalším jasným znamením, že porod je na cestě. Ale jak poznáte, zda jsou kontrakce skutečné, nebo zda se jedná jen o falešný poplach? Rozlišení mezi "skutečnými" a "falešnými" kontrakcemi může být matoucí. Falešné kontrakce, známé také jako kontrakce Braxtona-Hickse, mohou být velmi podobné skutečným.

Braxton-Hicks kontrakce jsou náhodné kontrakce dělohy, které se mohou objevit kdykoli od poloviny těhotenství. A to může být velmi matoucí! Ale je tu dobrá zpráva – existují způsoby, jak rozeznat skutečné kontrakce od těch falešných. Pravé kontrakce se vyznačují pravidelným intervalem a postupně se zvyšuje jejich intenzita. Nezapomínejte také na fakt, že skutečné kontrakce nezmizí, když se pohybujete nebo změníte pozici, zatímco falešné často ano.

Porodní vody a další možné příznaky

Až dosud jsme se bavili o fázích, které předcházejí samotný porod, ale co když už jste v něm tak hluboko, že byste měli co nejdřive vyrazit do porodnice? Jedním z klíčových indikátorů, že porod je opravdu na cestě, je prasknutí amniotického váčku, což je jiný název pro "porodní vody".

S trhnutím porodních vod se může naštěstí vypořádat většina žen. Obvykle je to doprovázeno cítitelnou změnou, jako je vlhkost nebo tekutina stékající po nohou, ale může se také objevit jako prudký proud. Je důležité si uvědomit, že pokud dojde k prasknutí porodních vod, měli byste se co nejdříve dostavit do porodnice, i když nemáte kontrakce. Je to tak, protože pokud voda odešla, je vaše dítě náchylnější k infekci a je třeba co nejdřive začít s porodem.

A to je vše, co potřebujete vědět o tom, jak zjistíte, že se blíží porod. Je důležité být vnímaví a poslouchat své tělo – ono vám dá vědět, kdy je čas. Ale nezapomínejte, i když jste ve svých posledních týdnech těhotenství a už se nemůžete dočkat, až si svého malého miminka vezmete do náruče, snažte se užívat si poslední chvíle těhotenství. Jednoho dne na to možná budete vzpomínat s nostalgií!