Jak dlouho trvá prohlídka u gynekologa?

Jak dlouho trvá prohlídka u gynekologa? srp, 23 2023

První krok: Příprava na návštěvu u gynekologa

Abych byl upřímný, jako muž sám o sobě, nemůžu mít osobní zkušenost návštěvy u gynekologa. Ale jako otec a manžel jsem byl s touto situací mnohokrát konfrontován a rád se s vámi podělím o některé informace z druhé ruky. Takže, jak se správně připravit na prohlídku u gynekologa? Především je důležité si uvědomit, že je to naprosto běžná a nezbytná rutinní prohlídka, kterou absolvuje každá žena.

Předem se informujte o tom, co vás čeká. Ženy si mohou připravit otázky, které by rády položily svému lékaři. Může to být cokoliv od otázek o antikoncepci až po konkrétní zdravotní problémy. Můžete si sepsat i seznam léků, které užíváte. Před návštěvou je také vhodné se správně umýt, pohlavitní orgány ovšem nedoporučuji mytí mýdlem, mohlo by dojít k narušení přirozeného pH.

Druhý krok: Co čekat při vyšetření

Při první prohlídce, nebo po delší době, bude pravděpodobně potřeba absolvovat komplexní vyšetření. Toto zahrnuje krátký rozhovor o zdravotní anamnéze, fyzické vyšetření prsů a břicha a samozřejmě gynekologické vyšetření. Zdravotní anamnéza může zahrnovat otázky týkající se menstruačního cyklu, sexuální aktivity, používání antikoncepce, rodinné anamnézy a podobně.

Celkově by měla návštěva u gynekologa trvat zhruba 15 - 30 minut, pokud nejsou nutné další vyšetření. Může se však stát, že budete muset počkat v čekárně, i když máte objednané. Z toho důvodu je dobré si s sebou vzít něco na čtení nebo si stáhnout nějakou pěknou hru do mobilu.

Třetí krok: Gynekologické vyšetření – co to zahrnuje?

Gynekologické vyšetření obecně zahrnuje vizuální prohlídku zevních pohlavních orgánů, vložení specula (pomůcky pro roztažení vagíny) do vagíny a vizuální prohlídku a odběr vzorku z děložního čípku pro cytologické vyšetření (tzv. PAP test), vyšetření prstů dělohy a případně také ultrazvukové vyšetření.

Mohu vám říci, že na základě zkušeností mé manželky je těžké říci, co je to nejběžnější. Každá žena je jiná a každý lékař je jiný, což znamená, že se to může lišit.

Čtvrtý krok: Po prohlídce

Jakmile je vyšetření u konce, gynekolog vám může sdělit nějaké základní zjištění a odpovědět na vaše otázky. Pokud bylo odebráno nějaké vzorky, výsledky obvykle dorazí do dvou týdnů.

Mimochodem, po prohlídce se doporučuje nechat pohlavní orgány odpočívat, aby se zvlhčila a zregenerovala, takže se raději vyhněte sexu, tamponům nebo menstruačním kalíškům, pokud možno, po dobu jednoho až dvou dnů.

Pátý krok: Kdy je třeba jít znovu?

Gynekologická prohlídka by měla být pravidelná, a to alespoň jednou ročně. Pokud však máte jakékoli zdravotní obtíže, které by mohly souviset s vaším gynekologickým zdravím, neváhejte se obrátit na svého gynekologa mimo plánované preventivní prohlídky. Je lepší být v bezpečí, než litovat.

Koneckonců, jak říkám, i když nemám přímou zkušenost, je to záležitost zdraví a nikdo by neměl podceňovat důležitost pravidelných lékařských prohlídek, ať už jde o gynekologa nebo jiného specialistu.