Jak dlouho před porodem odchází Hlenová Zátka?

Jak dlouho před porodem odchází Hlenová Zátka? říj, 11 2023

Co je Hlenová Zátka a K čemu Slouží?

Nech me vám nejprve prozradit, co přesně je ta hlenová zátka. Znáte ten maličký zázrak přírody, kterým je zátka v lahvi vína? No, hlenová zátka je něco podobného, jen je to trochu... hm, méně romantické. Jde o gelovitou strukturu, která uzavírá děložní čípek během těhotenství a chrání plod před návštěvou nezvaných hostů - bakterií a infekcí. Myslite si o ní jako o specifickém bránícím strážci dělohy.

Nyní si řeknete, Antoníne, proč bych se o tomhle chtěl dozvědět více? No, pokud jste tu, jste buď těhotná, nebo jste svým partnerkám chtěli nalít číše vína a zjistili, že uvnitř není zátka, ale hlenová zátka. Bohužel, s tím vám neporadím, ale s tím prvním jsem tady, abych vám pomohl.

Jak Dlouho Před Porodem Odchází Hlenová Zátka?

Návštěva hlenové zátky na našem spodním prádle může být znamením, že se blíží porod. Ale stejně jako předpovědi počasí i předpovědi porodu nemusí být zcela přesné. Odchod hlenové zátky nemusí nutně znamenat, že se porod začne v následujících hodinách. Může to být otázka dní, někdy dokonce týdnů. Když jsem se o tom bavil s kamarádem gynekologem (ano, mám takové kamarády), řekl mi, že to je jen jeden z mnoha signálů, které tělo dává, když se chystá k porodu.

Samozřejmě, u některých žen může odchod hlenové zátky signalizovat blízký začátek porodu. Ale stejně jako u všeho týkajícího se těhotenství, i tady je každá žena trochu jiná.

Jak Poznat, že Odchází Hlenová Zátka?

Tak tady to je trochu komplikovanější, protože může dojít k postupnému odchodu hlenové zátky, která může být zaměněna za obvyklý vaginální výtok, nebo k náhlému, kdy hlenová zátka opustí děložní krček ve své plné, slizké kráse. Jak tedy poznat, že hlenová zátka odchází? No, hlenová zátka vypadá trochu jako tlustý nosní hlen, jen takový větší. Mohou být tu i stopy krve, které nemusí nutně znamenat něco špatného. Pokud ale máte pocit, že je toho krve příliš mnoho, neváhejte obrátit se na lékaře.

Vzpomínám, jak Helena, když byla těhotná s naším prvním dítětem, jednou vykřikla, aby se všichni podívali, co našla v kalhotkách. To si dovedete představit mou hrůzu, když jsem viděl ten umělecký dílo přírody. Ale nakonec to byla jen hlenová zátka a Helena byla na pokraji porodu.

Co Dělat, když Odjde Hlenová Zátka?

Pokud jste si jistí, že hlenová zátka odchází, nezoufejte. Zbytečně se nestresujte a nerozbíhejte na porodní sál (kromě případů, kdy máte jasné pokyny od svého lékaře). Pokud je vše v pořádku, nemáte horečku nebo silné bolesti, nemusíte se obávat. Hlenová zátka je jen jedním z mnoha indikátorů, že se tělo připravuje na porod.

Když to Helena zažila, nejdříve nás to vyděsilo. Ale pak jsme si uvědomili, že už jsme na to připraveni, a dokonce na to čekali. Helena byla tak vzrušená, že teprve nyní pochopila, že skutečně čekáme dítě. Neváhala a přinesla hlenovou zátku na náš rodinný večer, abychom si mohli všichni poslechnout příběh o tom, jak to všechno proběhlo.

Především, relaxujte a užívejte si poslední dny těhotenství. A když přijde ten správný čas, vaše tělo vás na ten porodní maraton připraví lépe než kdokoliv jiný. Hlenová zátka je jen jedním z mnoha kroků na cestě k setkání s vaším malým zázrakem.