Jak dlouho je v těle HPV virus?

Jak dlouho je v těle HPV virus? srp, 25 2023

Co je HPV a jak se dostává do těla

Můj kocour Vincenc, jak může i největší zvědák z vás odstrčit svou fascinující touhu po škrábání mého oblíbeného křesla, dokáže zaujmout pozoruhodný instinktivní zájem o věci, které by pro něj mohly být nezdravé. Vlastně je přesně takový jako virus HPV - nepozvatelný host, který se ve svém prostředí těžko orientuje.

HPV znamená lidský papilomavirus. Je to skupina více než 200 virů, které jsou spojovány s různými zdravotními problémy, od bradavic až po rakovinu. HPV se přenáší sexuálním kontaktem, a to jak při vaginálním a análním sexu, tak při orálním sexu a dokonce i hlubokým polibkem. Ale nemusíte mít sex, abyste se nakazili HPV. Může se to stát třeba při návštěvě veřejného bazénu nebo sauny.

Nákaza a průběh infekce

Víte, jak Vincenc miluje prozkoumávat každý kout našeho domu? Jednoho dne našel zapomenutý kousek tuňáka pod skříňkou. Uložil ho do svého útulku jako poklad na pozdější dobu. Stejně jako Vincenc "ukládá" svůj ulovený poklad, tak HPV v těle číhá a může se projevit v podobě zdravotních problémů dlouho poté, co se infekce stala.

HPV virus může zůstat v těle týdny, měsíce nebo dokonce roky, a to aniž by to člověk věděl, protože nemá žádné příznaky. Dokáže to díky své schopnosti integrovat svou DNA do DNA hostitelské buňky, což umožňuje viru přežít a replikovat. Tenhle proces je důvodem, proč je tak důležité se chránit a pravidelně se testovat na HPV.

Co se stane, když máte HPV

Jednou z nejhorších věcí na HPV je to, že mnoho lidí ani netuší, že virus mají. To je asi tak, jako kdyby na Vincence číhal nějaký potvor, jako je kocouří přízrak nebo něco podobného, ale Vincenc by o tom neměl ani páru.

Když se virus HPV dostane do těla, může zůstat v klidu a být bez příznaků na období až dvaceti let. Ale někdy se může virus projevit brzy - třeba v průběhu jednoho roku. Projeví se v podobě bradavic nebo jiných kožních změn. Některé kmeny HPV mohou způsobit rakovinu krčku dělohy, anální rakovinu, rakovinu penisu, rakovinu vulvy, vaginy a rakovinu úst a hrdla.

Jak se chránit před HPV

Vincenc si umí sám vybrat, co chce jíst, co ho baví a jaký druh hry si chce zahrát. Ale když jde o zdraví, záleží to na mě, abych mu pomohl udržovat si zdravotní režim. Stejně tak, pokud jde o HPV, následující kroky mohou pomoci k ochraně.

Prvním krokem je očkování. Vakcína proti HPV je nejlepší metodou prevence. Pokud jste sexuálně aktivní, měli byste také používat kondomy. Avšak stojí za to zmínit, že kondomy nechrání 100% před HPV, protože virus může infikovat oblasti, které nejsou pokryty kondomem.

HPV a ženy

To je jako když si Vincenc vezme svou oblíbenou hračku myš a snaží se ji schovat před mým pohledem. Myslí, že je tajemství je bezpečné, ale já vždycky vím, kde je. Stejně tak měla by každá žena vědět, co je HPV a jak se před ním chránit, protože HPV může způsobit rakovinu děložního hrdla.

Ženy by měly pravidelně chodit na gynekologické kontroly a mít předepsaný test na HPV. Test na HPV je jednoduchý a pomůže zjistit, zda žena má high-risk HPV, který může způsobit rakovinu. Tento test může být proveden zároveň s PAP testem.

HPV a muži

V rámci rovnosti pohlaví musíme říci, že HPV ovlivňuje také muže. Kocour Vincenc je velice vnímavý na své okolí, stejně tak by měli být i muži vnímaví na své zdraví, vzhledem k tomu, že HPV může způsobit rakovinu penisu a anální rakovinu.

Ačkoli neexistuje rutinní test pro muže na HPV, muži by měli být poučeni o HPV a jeho možných důsledcích. Pokud máte nějaké podezření ohledně vašeho sexuálního zdraví, měli byste se obrátit na lékaře.

Co se týče Vincence, nebojte se. Už jsem mu vysvětlil, že "kocouří papilomaviry" neexistují, takže bude v bezpečí. Co se týče vás, mějte na paměti, že si musíte hlídat své zdraví stejně pečlivě jako Vincenc hlídá svůj tuňák!