Jak dlouhá má být abstinence před Spermiogramem?

Jak dlouhá má být abstinence před Spermiogramem? lis, 30 2023

Co je to spermogram?

Musím se s vámi podělit o téměř zapomenutou kapitolu z naší minulosti, kdy jsme se s manželkou snažili o další potomka. V té době jsem se poprvé setkal s pojmem "spermiogram". Pro ty, kdo neví, spermiogram je důkladné vyšetření spermatu, které se provádí laboratorní analýzou. Když mi lékař poprvé doporučil takovou analýzu, naivně jsem si myslel, že to bude snadná procházka růžovým sadem. Byl jsem hodně vedle.

Ale vraťme se zpět. Spermiogram se provádí za účelem zjištění, zda je muž schopen oplodnit vajíčko. Při tomto testu se sleduje množství spermií, jejich mobilita, tvar a mnoho dalších ukazatelů. První věcí, kterou mi lékař řekl, bylo, že se musím připravit na test abstinencí. Nemohl jsem uvěřit svým uším!

Proč je nutná abstinence?

Abstinence před sprmiogramem má zásadní význam. Proč? Aby se mohlo zhodnotit skutečné množství spermií a jejich kvalita, je důležité, aby se muž nepoddával sexuální aktivitě několik dní před testem. Tímto způsobem se přirozeně shromáždí určité množství spermií, které je možné analyzovat.

Abstinence před spermiogramem je tedy nutná pro dosažení co nejpřesnějších výsledků. Pokud by se muž nepoddal abstinenci, výsledky by mohly být zkreslené, což by mohlo vést k nesprávným diagnózám a možná i k nesprávné léčbě. To by bylo opravdu škoda.

Jak dlouhá má být abstinence?

Pokud vás nyní zajímá, jak dlouhá má být abstinence před spermiogramem, můžu vám říct, že to závisí na několika faktorech. Dle doporučení odborníků by měla abstinence trvat od dvou do sedmi dní. Skutečná doba však může záviset na osobních zdravotních podmínkách a životním stylu muže.

Stojí za to poznamenat, že obě dvě krajnosti - příliš krátká i příliš dlouhá abstinence - nemusí vést k ideálním výsledkům. Dlouhá abstinence může vést ke zvýšení počtu neaktivních nebo abnormálních spermií, zatímco příliš krátká abstinence může vést ke snížení celkového počtu spermií. Gynekolog mi to vysvětlil tak, jako když máte auto v garáži: pokud ho nenecháte delší dobu jet, může se motor znehodnotit. Ale pokud ho neustále používáte, může se zase opotřebovat. Přesně tak to je i s našimi vojáky v malém.

Důsledky nesprávné abstinence

Už jsem načrtl několik důsledků nesprávné abstinence. Příliš krátká abstinence může vést ke snížení počtu spermií, což může narušit přesnost výsledků. Příliš dlouhá abstinence může zvýšit počet neaktivních nebo abnormálních spermií, což také není ideální. Ale to není vše.

Nesprávná abstinence může také vést k nepřesným výsledkům v jiných oblastech testu, například pokud jde o hodnocení tvaru spermií nebo jejich mobility. Navíc pokud se nesprávná abstinence opakuje, může to vést k nesprávné diagnóze a následnému léčení, což je samozřejmě nežádoucí.

Můj vlastní příběh

Není to tak dávno, co jsem se podrobil vyšetření spermiogramu. A nebylo to vůbec snadné. Připravil jsem se na to celý týden, abstinencí. Musím říct, že to byla jedna z nejtěžších věcí, které jsem kdy dělal. Musel jsem se vyhnout všem pokušením a zůstat věrný svému záměru. Moje děti, Matěj a Eliška, se divily, proč jsem tak nervózní. Dokonce i můj pes Hektor na mě koukal s údivem.

Dnes se na to můžu dívat s humorem, ale bylo to opravdu náročné. Ale výsledek stál za to. Měl jsem skvělé výsledky a mohl jsem se vrátit do svého normálního života. Takže pokud se chystáte na spermiogram, pamatujte, že abstinence je klíčová. Je to malá oběť pro zdraví a štěstí vás a vaší rodiny.

Závěrečné rady

Abstinence před spermiogramem je něco, co by mělo být bráno vážně. Není to jen o tom, že si dáte pár dní volno od sexu. Je to o tom, že uděláte vše pro dosažení nejpřesnějších výsledků vašeho testu. Musíte vyvíjet sebekontrolu a trpělivost, aby se vše podařilo podle plánu.

Pamatujte, každý člověk je jedinečný, takže to, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Pokud máte obavy nebo otázky týkající se abstinence, neváhejte se obrátit na odborníky. Oni jsou tu, aby vám pomohli. A v neposlední řadě, nezapomínejte na smysl pro humor. Dokáže ulevit od stresu a učinit zkušenost snesitelnější.

S tím vám přeji hodně úspěchů a trpělivosti na vaší cestě ke správným výsledkům spermiogramu!