Co se dělá na check in v porodnici?

Co se dělá na check in v porodnici? srp, 23 2023

Příchod do porodnice: První setkání s personálem

Představte si, že jste právě dojeli do porodnice, ve vašem autě téměř cítíte, jak se budova nemocnice zvětšuje. S Jitkou jsme to nezaznamenali jen jednou. A ať už jedete autem, taxíkem, nebo dokonce pěšky, první co vás čeká je setkání s personálem porodnice. Povězte jim, že jste tu kvůli porodu. Kromě vysvětlení vaší situace, budou chtít vědět i mnoho dalších informací, například jméno a příjmení těhotné, datum narození, poslední menstruaci a datum očekávaného porodu.

Nemějte strach, že byste něco zapomněli. Personál je vyškolený na to, aby vám poradil a pomohl se všemi nutnými úkony. Důležité je také zmínit, zda máte některé speciální přání ohledně porodu, například zda preferujete porod ve vodě, nebo zda chcete porodit přirozenou cestou, případně zda plánujete císařský řez. Pokud ano, rozhodně to řekněte personálu.

Registrace a vyplnění dokumentace

Po prvním setkání s personálem porodnice vás čeká proces registrace a vyplňování dokumentace. Často se může jednat o zdlouhavý proces, ale nemějte strach, je to nutný krok a vaše nervozita je naprosto normální. Já jsem byl tak nervózní, že jsem na vyplňování dokumentace skoro zapomněl, když jsme do porodnice přijeli s Jitkou.

V dokumentaci budete vyplňovat mnoho informací o sobě, o těhotenství a obecných zdravotních informací. Velkou část dokumentace tvoří také informace o vašem zdravotním stavu a historii. Budete muset uvést, zda trpíte nějakými chronickými nemocemi, zda berete nějaké léky, zda jste alergičtí na něco a podobně.

Vyšetření před porodem

Následuje další důležitý krok před porodem, a to je předporodní vyšetření. Při tomto vyšetření lékař zkontroluje stav plodu, porodní cesty a obecný zdravotní stav těhotné. Může se jednat o interní vyšetření, ultrazvuk, ale také o sledování srdeční aktivity plodu pomocí kardiotokografu.

S Jitkou jsme si užili tohoto vyšetření při obou našich dětech a i když to není zrovna nejpříjemnější zážitek, je to velmi důležitý krok, který zaručuje bezpečnost matky a dítěte. Nebojte se klást otázky a vyžádat si vysvětlení, pokud něčemu nerozumíte. I my jsme se ptali na všechno možné, od vyhodnocení kardiotokografu až po přesný postup při císařském řezu.

Příprava na porod

Při přípravě na porod dostanete k dispozici oblečení pro porod a pokud je to nutné, mohou vám udělat i klystýr. To mě trochu vyděsilo, když jsem to poprvé slyšel, ale nakonec to bylo v pohodě. Cílem klystýru je vyprázdnění střev, což může zjednodušit porod. Někdy se také provádí holení oblasti kolem porodních cest, ale dnes je to čím dál tím méně obvyklé.

Držte se své rodné plany, pokud ji máte. Například, Jitka měla jasno, že chce porodit v důstojnosti a klidu, proto si s sebou přinesla několik svíček a vůně. Měli jsme také vlastní hudbu, kterou jsme chtěli hrát v porodním sále. Věřte mi, správná atmosféra může udělat zázraky.

Porodní sál: Co očekávat

Pak přijde chvíle, kdy vás převezou do porodního sálu. Jestli se cítíte trochu nervózní, nebojte se, je to naprosto normální. U mě to bylo stejné. Když mě s Jitkou vedli do porodního sálu, srdce mi bušilo jako divé. Ale představa, že brzy potkám naše dítě, mi dávala sílu.

Vězte, že porodní sály jsou navrženy tak, aby byly co nejvíce pohodlné a abyste se cítili co nejvíce v klidu. Můžete očekávat, že v sále budou k dispozici různé pomůcky, jako jsou porodní křesla, míčky nebo lana. Také, pokud jste se rozhodli pro porod ve vodě, budete mít k dispozici speciální vanu.

Podpora partnerů při porodu

Během porodu je pro těhotnou ženu velmi důležitá podpora jejího partnera. Proto je takovou standardem, že můžete být u porodu přítomni a podporovat tak svou partnerku. Věřte mi, vědět, že jste tady pro ni, může udělat obrovský rozdíl. S Jitkou jsme si toho byli vědomi a já jsem se snažil být jí co nejvíce nápomocen, ať už jsem jí masíroval záda, přinesl jí vodu, nebo jen držel za ruku.

Ať už se váš pobyt v porodnici odehraje jakkoli, pamatujte, že jde o jedinečný zážitek, na který budete navždy vzpomínat. A ačkoliv vám mohou být některé věci nepříjemné, nebo vás může něco překvapit, na konci všeho vás čeká ta největší odměna - setkání s vaším novým členem rodiny.