Co Nedelat před Cytologii?

Co Nedelat před Cytologii? zář, 23 2023

Když Cytologie dává smysl

Možná se nyní ptáte, proč by mě měla zajímat cytologie? Vždyť to je přece jen nějaký lékařský termín, který nás obyčejné smrtelníky příliš netrápí. Avšak pro nás ženy je cytologie nezbytnou součástí naší rutinní zdravotní kontroly. Při tomto vyšetření, které se obecně nazývá PAP test, mohou lékaři detekovat abnormality na děložním hrdle, což může být indikátorem prekancerózních stavů nebo dokonce rakoviny dělohy. Bez zbytečné paniky, rakovina děložního hrdla je naštěstí jednou z nejvíce preventabilních forem rakoviny, pokud je odhalena včas. A to je přesně to, co cytologie dělá.

Ac ať už jste těhotná, po menopauze, ještě se nikdy nevyspala se sve laskou, nebo jestli jste jako já – dospělá žena se zdravým sexuálním životem a psem jménem Fido, který vás každé ráno probouzí do nového dne tím, jemně vám na obličej laská svůj smradlavý jazyk - je důležité vědět, jak se na cytologické vyšetření připravit a co dělat a nedělat před tímto testem.

Dělat si věci jasnými

Před tím, než půjdeme do konkrétních návrhů a rady, pojďme si vysvětlit pár věcí. PAP test, neboli cytologie, je v podstatě sbírka buněk z děložního hrdla. Tyto buňky jsou následně prohlédnuty pod mikroskopem, aby se zjistilo, zda obsahují jakékoli abnormality. Proto je důležité se řádně připravit a dodržet několik pravidel, aby byly výsledky co možná nejpřesnější.

Menstruace a cytologie - nikdy nejsou dobrým spojením

Pravidlo číslo jedna, a to je opravdu důležité: Nikdy nenechávejte provádět PAP test během menstruace. Menstruační krev může skutečně způsobit, že výsledky testu budou nejednoznačné nebo nesprávné. Ideální doba pro cytologické vyšetření je týden po skončení menstruace, kdy je děložní hrdlo "čisté" a buňky jsou snadno sběratelné. Takže pokud jde o plánování vašeho vyšetření, měli byste se snažit naplánovat ho kolem svého menstruačního cyklu.

Před cytologickým vyšetřením se zdržte sexu

Nikdy by mě nedošlo, že bych dávala doporučení, aby ženy nepraktikovaly sex, ale v tomto případě je to nezbytné. Pokud máte sex před svým PAP testem, může to ovlivnit výsledky testu a způsobit, že budou nejednoznačné. Zvláště pokud používáte spermacidy, lubrikanty nebo jiné produkty, které mohou změnit chemickou rovnováhu v pochvě a tím narušit přesnost výsledků testu.

Pozor na léky a přípravky, které mohou zkreslit výsledky

Každý lék a každý produkt, který používáte, může mít vliv na výsledek PAP testu. Například použití tampónů, vaginálních krémů, mýdel a dokonce antikoncepčních pěn může všechno vést ke zkreslení výsledků…

Očistěte se, než se očistíte

A hovoříme-li o přípravcích pro intimní hygienu, musíme také zdůraznit: Důkladná sprcha před PAP testem je zcela dostačující. Nezapojujte se do žádných extrémních čistících rituálů. Není třeba používat žádné speciální sprchové gely nebo dokonce provádět douching. Právě naopak, douching může způsobit podráždění a může také odstranit nebo zakrýt abnormální buňky, které lékař zkoumá. Jednoduše řečeno, teplá voda a mýdlo jsou víc než dost.

Neodkládejte to - vaše zdraví je na prvním místě

S cytologickým vyšetřením nemusíme mít strach. Je to relativně rychlý a bezbolestný zákrok, který nám může zachránit život. I když může být nepříjemný, je daleko méně nepříjemný než diganóza pozdní fáze rakoviny děložního hrdla. Proto - berme to vážně a nenechme se odradit. Vaše zdraví je na prvním místě!

Myslím, že skoro každá z nás má nějaký ten příběh, kdy nám naše lenost nebo strach z něčeho nestandardního, jako je lékařské vyšetření, překazil plány. Nedělejme tytéž chyby! V mém případě to bylo, když jsem místo toho, abych šla na plánované preventivní vyšetření, zvolila starost o svého psa Fido. Ne že by to byla nějaká tragedie, ale od té doby si vždy připomínám, že někdy je potřeba postavit sebe na první místo. I přes to, že má Fido velká oči a umí je výmluvně nasadit, když chce něco vyrazit.