Co je gynekolog a proč je důležitý pro ženské zdraví

Co je gynekolog a proč je důležitý pro ženské zdraví pro, 21 2023

Úvod do tajů gynekologie

Chápu, že gynekologie může v mnoha z nás evokovat rozličné pocity – od úzkosti až po zvědavost. Co se ale pod tímto pojmem vlastně skrývá? Gynekologie je lékařský obor, který se zabývá ženskými reprodukčními orgány, jejich funkcemi, onemocněními a případnými léčbami. Přestože může být návštěva gynekologa pro některé z nás trochu nepříjemná, je to klíčové pro udržení našeho zdraví. Navštěvu gynekologa bychom rozhodně neměly ošidit o pozornost, stejně jako se staráme o naše zuby nebo oči. A věřte mi, když říkám, že dobrý gynekolog je jako ten nejlepší kamarád, na kterého se můžeme spolehnout. A když už jsme u toho, moje zkušenost říká, že humor a lehkost, kterou může gynekolog přinést do ordinace, dokážou ulevit téměř každé nepohodlí.

Kdy nastává čas první návštěvy?

Víme to všechny, že pravděpodobně přijde ten den, kdy si budeme muset prvně vyrazit za gynekologem. Z mé zkušenosti s přátelkami a známými většinou přichází ten okamžik někdy na přelomu puberty, kdy se objevují první menstruace, nebo když přemýšlíme o antikoncepci. Ale nehledě na to, kdy přesně ten čas nastane, je důležité se cítit připravená a informovaná. Já jsem cestu k gynekologovi odložila až do okamžiku, kdy jsem se rozhodla pro antikoncepci. Matěj byl v té době neskutečnou oporou a pomohl mi překonat prvotní zábrany. A že jsem si původně myslela, že to pro mě bude snad jedna z nejnepříjemnějších věcí na světě! Jak jsem se mohla tak mýlit.

Co všechno vyšetřuje gynekolog?

Gynekologické vyšetření může být pro laika obklopeno auroj tajemství, ale není důvod se bát. Gynekolog se podívá na celkový stav ženských reprodukčních orgánů, což zahrnuje vulvu, vagínu, děložní čípek, dělohu, vejcovody a vaječníky. A to nemluvím o papanicolau testu, jinak známém jako PAP test, který vyhledává přednádorové změny a rakovinu děložního čípku, nebo o ultrazvukovém vyšetření, které nám pomůže nahlédnout do svého vnitřního vesmíru na obrazovce. Jo, a než bych zapomněla, srdce strejdy gynekologa může potěšit i když mu nosíme pravidelně vzorky našeho moči. A v podstatě už jenom fakt, že existuje někdo, kdo nás dokáže ujistit, že všechno funguje, jak má nebo nám pomůže, když tomu tak není, je skoro jako kouzlo.

Jak se na návštěvu připravit?

Pokaždé, když se chystám na kontrolu, se snažím dodržet pár pravidel. Jíst lehkou stravu, vyhnout se pohlavnímu styku den nebo dva předtím – ano, Matěj musí vždycky chvilku počkat – a samozřejmě se umýt. Ale co je daleko důležitější, je psychická příprava. Mnohdy nám může pomoci uklidnit se, když si vezmeme oblíbenou knihu do čekárny nebo si předem připravíme otázky, na které chceme znát odpovědi. A pro mě osobně je klíčové nosit si do ordinace pohodlné a jednoduché oblečení, které se snadno vyzléká – nikdo nechce zažít wrestlingový zápas se svými skinny džíny ve zdravotnickém zařízení.

Přátelský vztah s gynekologem?

Mluvím tu o vztahu plném důvěry a otevřenosti. Najít si gynekologa nebo gynekoložku, s kterým si opravdu rozumíte, může mít na kvalitu života obrovský vliv. Já osobně jsem si prošla pár ordinacemi, než jsem našla tu pravou paní doktorku, která pro mě byla jako osvětlený maják ve tmě nejistot. Je důležité, abyste se u svého lékaře cítila pohodlně a abyste mu mohla sdělit opravdu vše – i ty nejpikantnější detaily ze svého intimního života. Jen tak můžete odcházet z ordinace s pocitem, že se o vás někdo stará se vším všudy.

Komplikace a problémy

Když něco není úplně v pořádku, má tendenci to v našich hlavách někdy narůst do neskutečných rozměrů. Ať už je to neobvyklý výtok, nepravidelná menstruace nebo třeba bolest při pohlavním styku, všechny tyto problémy si zaslouží naši pozornost a rychlou reakci. A když už můžeme mít k dispozici odborníka, proč to nevyužít? Mě například po změně antikoncepčních tablet začal trápit výtok, o kterém jsem nejprve ani neměla odvahu mluvit. Nakonec jsem ale zjistila, že komunikace s gynekologem může ušetřit hodně starostí a vše se vyřešilo jednoduše změnou značky.

Rakovina děložního čípku a prevence

Rakovina děložního čípku není žádná sranda a měly bychom brát prevenci vážně. PAP testy, očkování proti HPV, regulérní kontrola – všechno to jsou kroky, které nám mohou zachránit život nebo alespoň ušetřit spoustu nepříjemností. Já osobně zažila několik momentů napětí, když čekám na výsledky PAP testu, ale každou minutu stresu stojí to ujištění, že jsem v pořádku, za to. A i kdyby se něco našlo, dřívější záchyt problému znamená širší spektrum možností léčby a lepší prognózu.

Závěrem aneb proč miluju svou gynekoložku

Gynekologická kontrola už pro mě není strašákem, ale pravidelnou součástí mé péče o sebe. A to hlavně díky úžasné lékařce, která mě provází touhle cestou. A když vydechnu úlevou po každé kontrole, vím, že dělám maximum pro své zdraví. A tak, milé čtenářky, vyzbrojte se kuráží, humor je skvělým společníkem, a hledejte si gynekologa, který je pro vás ten pravý. Pravidelná kontrola by neměla být tabu, ale běžnou součástí našeho života. A věřte mi, že pak i vy můžete bušit do klávesnice s pocitem, že jste své gynekoložce vděčná za klidné spaní a zdraví.